Служители, които работят дистанционно официално няма да са задължени да отговарят на повиквания от работодателите си в почивните си дни. Това приеха на първо четене депутатите с промени в Кодекса на труда. Промените са внесени от Министерския съвет и са част от Националния план за възстановяване, в съответствие с европейското законодателство.
136 депутати бяха “за”, никой не бе против, а петима се въздържаха.
Изменението бе представено като балансирано решение относно регулациите за работа от разстояние и отговорността за гарантиране на трудовите възнаграждения на работниците и служителите. С новото „право на изключване”, работник или служител, който извършва работа от разстояние, може да не отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната почивка.
С измененията се предвижда и създаването автоматизирана система за отчитане на работното време. Работодателите ще са длъжни да предоставят данни от автоматизираната система за отчитане на време, ако служителите им ги поискат.
2 седмици е срокът, в който депутатите могат да внасят предложения преди второ четене.
Не успя опитът на “Възраждане” чрез промени в Кодекса на труда да отпадне 6-месечният срок за изплащане на обезщетения при незаконни уволнения. Те предлагаха обезщетението за оставане без работа при оспорване на уволнението да обхваща целия период, през който работникът е останал без работа до неговото възстановяване.