Японски учени са създали един от най-необичайните космически апарати в света – малък сателит, направен от дърво.
Сондата LignoSat е изградена от дървесина от магнолия, която е стабилна и устойчива на напукване, става ясно при експерименти, проведени на Международната космическа станция (МКС). Сега се довършват плановете за изстрелването й с американска ракета това лято, съобщи “Гардиън”.
Дървеният спътник е построен от изследователи от Университета в Киото и дърводобивната компания Sumitomo Forestry, за да се изпробва идеята за използване на биоразградими материали като дървото, за да се провери дали те могат да служат като екологична алтернатива на металите, от които понастоящем се конструират космическите апарати.
“Всички спътници, които навлизат отново в земната атмосфера, изгарят и създават малки частици алуминий, които ще се носят в горните слоеве на атмосферата в продължение на много години. В крайна сметка това ще се отрази на околната среда на Земята”, предупреди наскоро Такао Дой, японски астронавт и аерокосмически инженер от университета в Киото.
За да се справят с проблема, изследователите от Киото създават проект за оценка на видовете дървесина, за да определят доколко те могат да издържат на трудностите при изстрелване в космоса и продължителни полети в орбита около Земята. Първите тестове са проведени в лаборатории, които пресъздават условията в Космоса, и е установено, че пробите от дървесина не са претърпели измерими промени в масата или признаци на разлагане или увреждане.
“Способността на дървесината да издържа на тези условия ни изуми”, казва Коджи Мурата, ръководител на проекта.
След тези тестове пробите са изпратени на МКС, където са подложени на изпитания в продължение на почти една година, преди да бъдат върнати обратно на Земята. И в този случай те не показват почти никакви признаци на увреждане – явление, което Мурата обяснява с факта, че в Космоса няма кислород, който би могъл да предизвика изгаряне на дървесината, и няма живи същества, които да я накарат да изгние.
Тествани са няколко вида дървесина, включително японска череша, като най-здрава се оказва дървесината от магнолия. Сега това дърво е използвано за изграждането на дървения сателит на Киото, който ще проведе редица експерименти, “които ще определят колко добре се представя космическият апарат в орбита”, посочи Мурата.
“Една от мисиите на спътника е да се измери деформацията на дървената конструкция в космоса. Дървото е трайно и стабилно в една посока, но може да е склонно към промени в размерите и напукване в друга”, подчерта той пред “Обзървър”.
Мурата добави, че все още не е взето окончателно решение за ракетата-носител, като изборът вече е стеснен до полет това лято на снабдителния кораб Cygnus на Orbital Sciences до МКС или подобна мисия Dragon на SpaceX малко по-късно през годината. Очаква се сондата, която е с размерите на чаша за кафе, да работи в космоса поне шест месеца, преди да ѝ бъде разрешено да навлезе в горните слоеве на атмосферата.
Ако LignoSat се представи добре по време на работата си в орбита, тогава може да се отвори вратата за използването на дървото като материал за конструиране на повече спътници. Смята се, че в бъдеще годишно ще бъдат изстрелвани повече от 2000 космически апарата, а алуминият, който те вероятно ще отлагат в горните слоеве на атмосферата, докато изгарят при връщането си в атмосферата, скоро може да създаде сериозни екологични проблеми.
Неотдавнашни изследвания, проведени от учени от Университета на Британска Колумбия, Канада, разкриха, че алуминият от навлизащите в атмосферата спътници може да доведе до сериозно разрушаване на озоновия слой, който предпазва Земята от ултравиолетовата радиация на Слънцето, и да повлияе на количеството слънчева светлина, която преминава през атмосферата и достига до земята.
Това обаче не би трябвало да е проблем за спътниците, изградени от дърво, като LignoSat, които при изгарянето си при навлизане в атмосферата след приключване на мисията си ще отделят само фин прах от биоразградима пепел.