https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаПарламентът прие на първо четене законопроект за представителните искове за защита на...

Парламентът прие на първо четене законопроект за представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите

Депутатите приеха на първо четене законопроект за представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите, внесен от Министерския съвет (МС). Той беше подкрепен от 169 народни представители, с един глас „въздържал се“. В проекта е записано, че целта е да създаде механизъм за предявяване на представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и да улесни достъпа на потребителите до правосъдие.

В доклада на парламентарната комисия по икономическа политика и иновации се посочва, че с приетите текстове се разширява кръгът на квалифицираните организации, имащи право да предявяват представителни искове за защита на потребителите. Такъв иск ще имат право да предявяват и Комисията за защита на потребителите, и квалифицираните организации, определени от държавите-членки на Европейския съюз. Увеличава се и размерът на санкциите за неспазване на съдебни актове.

В мотивите на вносителя се отбелязва, че се създава специална уредба по отношение на представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите. Предвиждат се единни критерии за признаване неквалифицираните организации за предявяване на представителни искове. Въвежда се и възможност съдът да извършва контрол за конфликт на интереси при предявяване на представителен иск за обезщетение.

Въпреки факта, че националното ни законодателство съдържа уредба, която предоставя средства за колективна защита на потребителите, са установени редица недостатъци, които оказват влияние върху ефективността и ефикасността на исковете за преустановяване и забрана на действия или търговски практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите и на исковете за обезщетение, се посочва в мотивите.

По време на разискванията Корнелия Нинова от „БСП за България“ обърна внимание на текстовете в законопроекта, които дават право на съда да предприема мерки веднага, като разпореди например спиране на увеличението за дадена услуга до окончателно произнасяне на съда. Тя каза, че чрез приемането на този закон за потребителите няма да се изисква плащане на държавна такса и това би било безплатен иск за тях, така че би представлявало юридическо улеснение за българските граждани. По думите на Нинова това е така, защото една от организациите, които са в списъка или са потребителски организации, ще заведат иск от името на хората. „Ако съдът се произнесе, че има неравностойни клаузи и неправилно увеличени такси, обезщетението ще стигне до всеки един от вас“, добави тя.

Този законопроект е проблемен по начина, по който е конструиран, смята Петър Кьосев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). По думите му този закон трябва да бъде разгледан внимателно от юристи, да бъде премислен и евентуално изменен, особено в частта за процесуалните права. Той каза, че от ПП-ДБ ще подкрепят законопроекта, но в края на дебата ще направят предложение за удължаване на срока, за да може да се сформира работна група по темата.

Мартин Димитров (ПП-ДБ) призова за подкрепа на законопроекта и заедно да направят този законопроект да работи и колективните искове да са успешни. „Трябва да има теми, по които да няма конфронтация, а общи действия“, смята той.

Цончо Ганев от „Възраждане“ заяви, че ще подкрепят законопроекта и между първо и второ четене ще направят своите предложения за редакционни промени.

Станислав Богдански каза, че от „Има такъв народ“ (ИТН) също каза, че ще гласуват „за“ законопроекта. Той подчерта, че становищата на сдруженията за правна помощ, които представляват интересите на потребителите, са положителни.

Съществуващата уредба не дава достатъчно закрила, производствата са тромави и скъпи, коментира Надежда Йорданова (ПП-ДБ). Според нея проблемът е, че се изоставя практиката в българското законодателство всички искове и производства в гражданския процес да бъдат кодифицирани. От една страна остава в сила главата колективни искове в Гражданския процесуален кодекс, същевременно в закона се предлага да бъде уредено едно успоредно по паралелен начин, исково производство, коментира още Йорданова.

„Законопроектът е внесен от Министерството на икономиката, но той урежда 90% юридическа процесуална материя“, каза Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС. Той смята, че е най-легитимно министър Славов да помоли колегите си от МС да бъде оттеглен този законопроект и да бъде внесен нов.

Депутати гласуваха и максимално време за предложения между първо и второ четене.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X