“Няма нещо, за което, ако има желание да се постигне договореност да не може да бъде постигната в рамките на няколко дни. Това е въпрос на политическа воля. Силно притеснен съм, че няма сериозен политически разговор. Виждаме канонада от политически нападки и подхвърляния от това, че отиваме на избори до това, че ще се разберем. Притеснението ми е продиктувано от това, че в момента се намираме в ключов политически момент и трябва да водим сериозен разговор за държавата. За това как продължава да функционира изпълнителната и парламентарната власт”, коментира в студиото на „Здравей, България” Йордан Иванов, депутат от ПГ на “Продължаваме промяната – Демократична България”.
„До момента няма такъв разговор и аз се надявам той да стартира максимално скоро”, уточни той.
По думите му трябва да се сложи край на плаващите мнозинства в 49-ото Народно събрание. “Те възпроизвеждат сенките на корупцията в България. Станахме свидетели няколко пъти на това как ИТН и „Възраждане”, които са на повикване на ГЕРБ гласуват по тяхна поръчка и трябва да се сложи край на това. При избора на така важните контролни органи, регулатори, съдебен съвет не може да си позволим да не е ясно кой носи отговорност”, каза още Иванов.
Според него тогава, когато са нужни повече гласове за избор на съответни лица в контролен орган, трябва тези мнозинства да ги търсим заедно с ГЕРБ. „Не ГЕРБ да използват „Възраждане” и ИТН на повикване, по начина, по който го направиха със закона за лекарствата, като заобиколиха закона за обществените поръчки, както и при избора на подуправител на касата”, допълни народният представител.
Йордан Иванов каза още, че от ПП-ДБ искат да е ясно кой носи отговорност.
„Откровено съм загрижен за държавата. Разговорът трябва да бъде в посока на това как да постигнем договореност, да убедим в рамките на преговорите колегите от ГЕРБ, за важността на това да изберем прозрачни регулатори. Ние с ГЕРБ трябва да носим отговорност”, подчерта Иванов.
Той добави, че целта им е да направят успешна ротация, но заедно с това да реализират важните реформи.