“Екипът на Министерството на труда и социалната политика под моето лидерство си постави два стратегически приоритета, които ще бъдат нашата пътеводна светлина в следващите месеци до края на годината”, каза министърът на труда и социалната политика в оставка Иванка Шалапатова по време на отчет за свършеното от правителството за деветте месеца.
“Първият е продължаване на политиката за повишаване доходите на населението, което може да се случи, когато продължим и ефективната подкрепа за повишаване производителността на труда именно чрез инвестиране в компетенции на работната сила”, обясни Шалапатова.
По думите ѝ това е едно много важно условие, за да може да има успешен бизнес. “За нас е много важно до края на годината да постигнем целта заедно със социалните партньори да транспонираме изцяло директивата за определянето на минималната работна заплата с един предвидим механизъм, който да отчита териториалните и икономическите особености”, каза тя.
“Изключително важен приоритет за нас е насърчаването и на демографското развитие, защото в България, както каза и Мария Габриел, ние можем да гледаме на статуквото като на шанс и като на възможност, същият е и подходът ни и в посока развитие на демографската ситуация в страната”, каза Шалапатова.
“Вторият ни стратегически подход е свързан с подобряване на социалната подкрепа и извеждане на хората от продължително състояние на бедност и социално изключване”, посочи тя. Шалапатова уточни, че подходът им е да прекратят практиката, в която се дават помощи по равно, „на калпак“, тоест да няма ефективност и целенасоченост на социалното подпомагане. Тя отбеляза тяхната амбиция да демонстрират как помощи и социални услуги всъщност могат да овластят хората, които да не зависят постоянно от държавата, а да бъдат активни граждани в нашата страна.
“До края на годината сме поели един изключително тежък ангажимент и аз имам увереността, че ще го изпълним, а именно да оставим в историята на България социалните домове, защото ще закрием последните четири дома за медико-социални грижи за деца”, каза Шалапатова.
“Имаме амбицията да реализираме една активна подкрепа на лицата, пряко и косвено засегнати от зеления преход в Маришкия басейн, както и да продължим нашата амбиция да повишим дигиталните компетенции и производителността на труда на работната сила, така че те да бъдат наистина полезни спрямо модерните нужди на бизнеса и на икономиката”, посочи тя.
“В краткосрочен план наша грижа са хората в социалната система, повишаване на техните възнаграждения и компетентност, за да могат да бъдат те надежден и адекватен партньор, когато хората имат нужда от социална подкрепа”, каза Шалапатова.