Единайсетокласникът от МГ „Баба Тонка“ Георги Иванов стана първи на регионалното ниво в Националния исторически конкурс „Наследник съм на …“. Инициативата е посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни и тя бе организирана от Министерството на отбраната и Централно военно окръжие съвместно с Министерството на образованието и науката, Регионалните управления на образованието /РУО/ и Съюза на ветераните от войните на България.
Ученикът бе отличен заради своето изследване, посветено на родът Маджункови в Балканската война. Интересен факт е, че неговият прапрадядо е Велико Маджунков, който е участвал на Одринския фронт на конфликта.
Георги Иванов получи и специална награда от заместник областния управител Георги Георгиев, който беше сред гостите на днешната церемония, която се проведе в сградата на Военното окръжие в крайдунавския град. Заместник областният управител подари на Георги Иванов реплика на пистолет от епохата на Балканските войни.
„Участието Ви в този конкурс демонстрира не само обичта ви към историята, то Ви дава ценни знания и умения, които в бъдеще ще са ви необходими, за да можете сами да анализирате и оценявате събитията и последствията от тях. Това Ви прави по-осведомени и критично мислещи граждани, способни да се справите с предизвикателствата на съвремието и най-вече да отстоявате историческата действителност“, каза Георгиев в обръщението си към наградените участници.
Той поздрави победителите в конкурса за страстта им към историята и ги призова да не спират да четат и опознават миналото си. „Убеден съм, че именно това е ключът към нашето бъдещо благополучие. Пазете българското в сърцата си, съхранете националната ни памет и бъдете патриоти. Родолюбието е най-сериозният гарант за просперитета на държавата ни“, допълни още той.
На второ място се класираха братята Георг Димитров и Радосвет Димитров. Георг Димитров учи в 11 клас на Средното училище за европейски езици „Св. Консатнтин-Кирил Философ“, а Радосвет Димитров е деветокласник в Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“. Двамата са работили върху темата „Ездачът при предниците Хубанъ Христовъ“.
Третото място бе отредено за разказа „Наследник на времето“ на Виктория Димитрова, която също е единайсетокласничка в Средното училище за европейски езици „Св. Консатнтин-Кирил Философ“. Неин консултант е бил старши учителят по история и цивилизация в същото училище Георги Симеонов.
Творбите на учениците бяха оценени от четиричленно жури с председател началникът на Военното окръжие в града полковник Васил Петров. Членове на журито бяха старши експертът по обществени науки, гражданско образование и религия в РУО Петя Лазарова Димитрова; Николай Чакъров, който е главен учител по история и цивилизация в СУПНЕ „Фридрих Шилер“; Кремена Чакърова, която е старши учител по български език и литература в ОУ „Отец Паисий“, гр. Русе, както и председателят на Областния съвет на Съюза на ветераните от войните на България Вили Икономов.
„Благодаря Ви, че дадохте възможност на учениците от региона да се докоснат до реалните исторически събития, до златните букви на военния ни летопис, да опознаят по-добре миналото на родния си край и да осъзнаят ролята на предците си в сбъдването на стремежите ни за свобода и национална цялост. Нека не забравяме, че признанието към героите ни, към достойнството и безрезервното себеотрицание на българите, обрекли се на Отечеството, изисква да бъдем отговорни с постъпките си при създаването на нашето утре“, каза заместник областният управител на журито.
Всички награди на победителите бяха връчени от заместник-началника на Военното окръжие подполковник Росен Михайлов, който заяви, че участието на България в Балканските войни през 1912 – 1913 г. е естественото продължение на националноосвободителните борби от XIX в. и изразява непоколебимия и ярък стремеж на народа към свобода и обединение.
„Славните победи на Българската армия остават завинаги записани в страниците на героичния ни военен летопис, а изводите и поуките и до днес вълнуват историци, изследователи и публицисти, защото анализираните уроци са по-ценни от всяка победа“, допълни подполковник Росен Михайлов. На събитието присъства и майор Мариета Христова, която е началник на сектор във Военното окръжие, както и експерти от ведомството.
Петя Лазарова от РУО отправи апел към учениците да пазят България в сърцата си и да обичат историята. Също така тя благодари както на учениците, че са участвали в конкурса, така и на учителите, които са ги подкрепили.
Отличените получиха грамоти и книги, осигурени от Министерството на отбраната и Регионалното управление на образованието. По време на събитието стана ясно, че произведението на Георги Иванов от МГ „Баба Тонка“ е отличено в топ 10 на всички участници от цялата страна. Награждаването се очаква да се състои до края на месеца на официална церемония в София.
Не случайно награждаването се проведе на днешната дата. На 13 март (26 март по нов стил) 1913 година, преди точно 111 години, българите извършват един от най-великите военни подвизи в новата ни история – под командването на генералите Никола Иванов и Георги Вазов, брат на великия български писател Иван Вазов, Българската армия превзема Одринската крепост, дотогава считана за непревземаема.