Страдащи от болест на Паркинсон, на които предстои дълбока мозъчна стимулация, ще трябва да доплащат шест хиляди лева. Това каза за БТА проф. Красимир Минкин, ръководител на Центъра по функционална неврохирургия в столичната болница „Св. Иван Рилски“. Проф. Минкин е потърсен за коментар след получено писмо от пациенти, в което изразяват тревогата си от невъзможността да заплатят терапията. Доплащането на медицинското изделие, което се имплантира в мозъка, се налага от началото на тази година, каза проф. Минкин. Методът на дълбока мозъчна стимулация се прилага в България от 2013 г., като до 2019 г. пациентите сами заплащаха цялата сума – 40 хил. лв. От 2019 г. до края на 2023 г. изделието се заплащаше на 100 % от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), добави той. По думите му фирмите производители са увеличили цената на медицинското изделие с шест хиляди лева и сега НЗОК отказва да реимбурсира напълно повишената му цена. Дълбока мозъчна стимулация се прилага в една болница в София и в една във Варна.
В лечението на пациентите, засегнати от напреднал стадий на болест на Паркинсон, има три възможности, като най-старата от тях и според множество проучвания най-успешна, е прилагане на дълбока мозъчна стимулация, каза още проф. Минкин. Другите две възможности са чрез помпа, която инжектира медикамент подкожно или помпа, която вкарва гел в червата през отвор в корема. По думите му при терапиите с помпите има по-високи рискове за пациента.
През последните 10 години близо 110 пациенти са подложени на дълбока мозъчна стимулация, посочи още проф. Минкин. За прилагане на терапията се следват доста строги критерии – напреднала фаза на болестта, пациентът да е под 75-годишна възраст, поне пет години да е бил с болест на Паркинсон, да не страда от деменция, да е спряло ефективното действие на оралните медикаменти, обясни лекарят. При тези, на които се извършва манипулацията, се наблюдава подобряване на качеството на живот, добави проф. Минкин.
От „Св. Иван Рилски“ са изпратили писмо до НЗОК, в което е засегната темата за медицинското изделие, а от НЗОК са отговорили преди месец, че методът дълбока мозъчна стимулация не спада към тези с голямо отношение полза-цена, добави проф. Минкин.
Очаква се позицията на НЗОК.