“Настоящият председател на КЗП сега обяви, че е сключил споразумение с трите телекома. Това е удар в празното пространство. Те са се съгласили, че при повишаване едностранно на цената от страна на мобилния оператор, може да се прекрати договорът без неустойка. И като отидеш при другия оператор какво…
След като сключваш с клиент двугодишен договор, е нормално да си си преценил търговския риск. Тоест, и да има някакви промени в инфлацията, операторът да си е преценил какво печели и какво губиш. Вижте, оборотите на трите оператора са по около 1 милиард лева. Оперативната им печалба е 30-40%. Вдигат сметките с инфлация от 9%, което прави 90 милиона лева чиста печалба.
Без да правят нищо, никакви подобрения по мрежата, по услугата, никакви инвестиции. Просто прибират едни 90 милиона и това става с любезното съдействие на депутатите в българския парламент и на съответните органи, които трябва да ги следят и проверяват”, обяви в предаването „Разговор“ Мая Манолова, председател на ПП „Изправи се БГ“.
„В битката с мобилните оператори потребителят можеше да бъда защитен от Комисията за защита на потребителите (КЗП) и през народните представители. КЗП можеха да заведат по олекотена процедура корективни искове, а депутатите можеха с една бърза промяна в Закона за съобщенията да забранят едностранните индексации, когато става дума за срочни договори.
Това, което се предлага да се направи в този закон от депутат от ПП-ДП, е да имат право огражданите да се отказват от договора с мобилен оператор без да плащат неустойка и да преминат към друг, ако не искат да им се увеличава сметката. Само че и трите мобилни оператора действат в условията на олигопол. Те едновременно повишават цените с един и същ процент, така че ако се окажем от един мобилен оператор, като отидеш при друг – какво…
Явно трябва да се върнем в каменната ера и да си комуникираме с пощенски гълъби. Това не е решение“, каза още Манолова.
„Процедурата с колективните искове, с която от „Изправи се бг“ се нагърбихме, е изключително сложна, дълга и скъпа. Друга неравноправна клауза е, ако се стигне до принудително събиране, 8% от сумата отива в колекторски фирми.
Мобилните оператори имат една практика да продават задълженията на колекторски фирми, само че те ги продават буквално за стотинки, на 10% от стойността на вземането. Така че това е истинска наглост. В тези договори потребителите не сме равноправни, а операторите ни поставят в унизително положение.
В същото време няколко министъра на икономиката, защото КЗП им е на подчинение, просто бездействат и директно слугуват на телекомите“, каза още лидерът на „Изправи се бг“.