https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноДунавското хоро - фолклорната ни визитка пред света

Дунавското хоро – фолклорната ни визитка пред света

По време на предстоящите празници във всеки град или село на страната ще прозвучи неизменно Дунавското хоро – фолклорната ни визитка пред света. Как обаче се започва то – с ляв или десен крак, кое е правилното и защо.

Много преди великият Дико Илиев да напише своето Дунавско хоро обаче край Дунава се е танцувало на този ритъм. Как и дали стъпките, които показват на децата в часовете по физическо още в пети клас, са правилни, разказва пред БНР докторът по хореография Венцислав Неделчев.

С ляв или десен крак се започва Дунавското?

“За мен Дунавското хоро започва с десния крак. Въпреки че, в Русенско се наблюдава, да започва и с левия крак, може би заради миграцията в далечното миналото, като най-голямо влияние имат балканджиите”, казва Неделчев.

“Освен това в Русенско се изпълнява и една допълнителна стъпка напред, към центъра на хорото, с левия крак”, допълва той.

Хореографията, както всяка друга наука, се опира на доказателства. През 1929 г е отпечатан първият сборник, който описва фолклорните хора и негов автор е Ангел Друмев. Там за първи път е разписано Дунавското и то с десен крак.

Малко по-късно, през 1945 г основоположникът на фолклористиката ни проф. Стоян Джуджев потвърждава, че започва с десния крак.

Само пет години по-късно обаче преподавателят във Висшето училище за телесно възпитание, сегашната Спортна академия, Борис Цонев го описва с ляв крак към центъра. Защо го е направил? Вероятно заради влиянието на балканджиите върху населението на плодородната равнина. И така вече 70 години учителите по физическо възпитание така знаят, така учат децата.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X