https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоВелика събота - традиции и обичаи

Велика събота – традиции и обичаи

Велика събота е последният ден преди Великден. За вярващите това е едновременно тъжен и радостен ден: Христос все още лежи в гроба, Възкресението още не е настъпило, но всичко вече е изпълнено с предвеликденска радост. Именно на Велика събота започват великденските служби в църквите. Ако по някаква причина не можете да присъствате на всенощното бдение, не си лягайте. В тази нощ не забравяйте да запалите свещ пред иконата на Исус Христос и да намерите време за дълбока и искрена молитва.

Великият пост продължава и на Велика събота. На този ден можете да приготвите празнични великденски ястия, но все още не можете да ги ядете. Основният обичай на Велика събота е боядисването и украсяването на яйцата. Класическият цвят на великденските цветове е червеният.

Още от сутринта домакините започват да приготвят ястия за богатата великденска трапеза – според традицията на празника Възкресение Христово на масата трябва да има поне 12 ястия. Освен това Велика събота е ден на добротата, помирението и прошката – на този ден не забравяйте да поискате прошка от всички, които може да сте обидили. Помирете се с всички, с които сте скарани – не помрачавайте утрешния празник с негативни чувства и емоции. Също така в събота преди Великден трябва да раздадете милостиня на всички нуждаещи се хора, които срещнете по пътя си.

Както през цялата Страстна седмица, така и на Велика събота не можете да празнувате сватби, рождени дни, различни тържества или като цяло да се забавлявате. Според поверията, ако сватбата е през Страстната седмица, младоженците няма да живеят дълго заедно.

Разчистването и подреждането на дома за Великден не трябва да се отлага за Велика събита. Тази задача обикновено се извършва на Велики четвъртък: преди залез слънце и началото на службата, цялата работа трябва да бъде завършена. Имайте предвид, че това важи и за друга сериозна работа. Също така не е препоръчително да се подстригвате в събота преди Великден (по-добре е да го направите на Велики четвъртък – косата ви ще порасне по-бързо).

Изповедта в събота преди Великден е едно от нещата, които могат да се направят. На Великден също е обичайно да се причастявате, но ако по някаква причина не можете да направите това по време на празничната литургия, причастете се в съботата преди празника. На този ден се препоръчва да завършите цялата си работа, да се помолите, да се настроите психически на целодневната литургия, да изберете празнични дрехи и да се подготвите за празнуването на Великден.

Нощта срещу Великден е специално време. Постът като такъв вече е приключил, но до неделя сутринта не можете да ядете месо, да се отдадете на плътски удоволствия и лакомия, да се смеете силно, да ругаете или да пиете алкохол. Тази нощ е време за молитва.

В събота вечерта вярващите, оставяйки храна на масите у дома, се събират в църкви и катедрали за вечерната служба в 12 часа в полунощ започва религиозното шествие, след което службата продължава. Пристигайки у дома, вярващите ядат козунак и си лягат. И едва късно сутринта в неделя започва истинският празник.

На този ден се смята за голям грях да се смеем и забавляваме. Който се смее на Велика събота, ще плаче през цялата следваща година. Както и предишните два дни, в съботата преди Великден не можете да подарявате нищо от вкъщи, независимо кой какво ви иска – така можете да подарите здравето, благополучието и късмета си. На този ден можете да почиствате гробовете в гробищата, но не можете да ги поменвате в събота. Ако времето на Велика събота е топло и ясно, то лятото ще е горещо и сухо. И ако в този ден е студено и дъждовно, тогава лятото ще бъде прохладно.

Всяка година в събота преди Великден в Йерусалим се извършва спускането на Благодатния огън. Хиляди поклонници се събират на този ден в църквата “Възкресение Христово”, за да наблюдават едно от основните чудеса на православната църква. Според поверията годината, в която Благодатният огън не слезе на земята, ще бъде последната преди Страшния съд.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X