https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоСдружение "Дишай, Русе” подкрепи националната подписка за оценка на въздуха

Сдружение “Дишай, Русе” подкрепи националната подписка за оценка на въздуха

Днес, 12.05.2024 г. гражданско обединение “Дишай, България” съвместно със Сдружение “Дишай, Русе” и ФБ Платформа “За чисти въздух и вода в Русе” организираха публично събитие за популяризиране на национална петиция за оценка качеството на въздуха.

На място, активистите запознаваха гражданите на Русе с проблема и ги каниха да се включат в подписката за прозрачност относно състоянието и проблемите на официалната система за мониторинг на качеството на въздуха, както и нейното подобряване така, че да отговаря на всички законови изисквания и да показва реалното качество на въздуха в страната.

Повод за подписката е доклад на изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), който, според организаторите, е започнат през 2021 г. и е изпратен на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) за съгласуване през есента на 2022 г. От тогава анализът, който следва да оцени състоянието на официалната система за контрол на качеството на въздуха и да посочи проблемите с нея, нито е завършен, нито институциите го предоставят при искания по реда на Закона за достъп до обществена информация.

Ивайло Попов от Екологично сдружение “За Земята”, един от организаторите на събитието, коментира: “Скандално е, че не могат да завършат доклада толкова време при положение, че работата по прегледа на станциите е свършена още преди това. Вероятно умишлено се бавят и не ни предоставят доклада, за да не станат публични проблемите с измерването на качеството на въздуха. През това време в страната хиляди граждани боледуват и умират преждевременно заради мръсния въздух. Правилното измерване на въздуха е ключово за точната оценка и прилагането на адекватни мерки за намаляване на замърсяването.”

Исканията на подписката са ИАОС и МОСВ да публикуват незабавно доклада за състоянието на мониторинговата система за качество на въздуха във варианта, в който е изпратен за съгласуване от агенцията до министъра, както и да го завършат във възможно най-кратък срок. Не на последно място с петицията те настояват двете институции да предприемат незабавни мерки за отстраняване на констатираните проблеми, като направят процеса прозрачен и с участие на заинтересовани страни – граждани, граждански организации и др.

Даниела Петрова, Председател на Сдружение “Дишай, Русе”, разказа за проблемите на мониторинга в града: “След изключването на ДОАС системата за мониторинг през 2012г, започват проблемите с неорганизираните залпови емисии нощем и в почивните дни и от двете индустриални зони, разположени на метри от жилищни квартали. Русе не разполага със станция, която да измерва реално съществуващите във въздуха ни химични вещества. “Дишай, Русе” отдавна настоява за анализ на въздуха и за поставяне и в двете индустриални зони на станции, измерващи специфичните за русенските производства вещества.

Едва тази година, след съдебно решение, РИОСВ Русе предостави на нашето сдружение информация за 14-те вещества, характерни за производството на Линамар Лайт Металс, един от виновниците за многобройните сигнали на русенци. Едва три от тях се измерват от акредитираната станция на ИАОС, разположена в Източна промишлена зона, но данните й не се публикуват на сайта на РИОСВ-РУСЕ.

Реално, освен гражданите, и самите институции не знаят какво има във въздуха и не го измерват. В същото време, обаче, ни убеждават, че няма замърсяване, а сигналите ни са неоснователни.”

Организаторите приканват всички граждани, които искат да знаят какво дишат и да се предприемат адекватни мерки за измерването на замърсяването във въздуха, да се подпишат в подписката, която ще бъде активна поне до края на месеца. Тя може да бъде намерена във фейсбук страницата “Дишай, България”. За контакти: Даниела Петрова, Председател на Сдружение “Дишай, Русе”, 088 826 5442, [email protected] Ивайло Попов, Екологично сдружение “За Земята”, моб. Тел. 0888 20 55 82, [email protected]

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X