За първи път молебен за православния здравен служител ще бъде отслужен в храм-паметника „Св. Александър Невски“, съобщиха от Военномедицинската академия (ВМА). Поводът е Международния ден на сестринството, който се отбелязва на 12 май.
Светият синод е приел това решение по предложение на началника на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, като се предвижда молебенът да бъде включен в църковния календар и да се извършва ежегодно във всички епархии.
Молебенът ще се състои в 11:00 часа и на него ще присъстват генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и други представители на ръководството на ВМА, медицински сестри от екипа на лечебното заведение, заместник-министърът на отбраната Аделина Николова, Десислава Радева – съпруга на президента на Република България, и други официални лица, добавиха от ВМА.
В България всяка трета практикуваща медицинска сестра е над 65-годишна възраст, а за да работи спокойно здравната система и за да има кой да се грижи за пациентите, са ни необходими над 50 хиляди медицински сестри, каза в интервю за БТА Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи по повод Международния ден на сестринството.
По данни на асоциацията в България работят 21 860 медицински сестри. Необходима е реформа и „пренареждане“ на здравната система, както и изработване на стандарти за работа, които да се спазват. В противен случай здравната система ще фалира, каза още Василева. Всяка година 800-1000 медицински сестри напускат професията, като част от тях заминават за чужбина, а оставащите в България напускат здравната система.
От няколко години от съсловната организация с тревога посочват проблемите, свързани с кадровата криза, като през 2023 г. в отворено писмо, изпратено до премиера, до председателя на парламентарната комисия по здравеопазване, до министъра на здравеопазването и др. призоваха за създаване на система за планиране, назначаване и задържане на медицинския персонал, за рамка за устойчиво кариерно развитие, за устойчиво повишаване на заплатите спрямо придобитите знания, умения и компетентности, за изискване за минимален брой медицински специалисти по здравни грижи за оптималното функциониране на лечебните заведения.