В 759 училища и в 4185 зали в страната ще се състои днешният държавен зрелостен изпит по български език и литература, който започва в 8:30 ч. За него заявления са подали над 50 000 зрелостници. Ангажирани са и 12 970 квестори, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Малко преди 6 часа тази сутрин беше изтеглен Вариант 15 на изпита. Той беше генериран от репортера на БНТ Тереза Кънчева.
Тази година няма промяна във формата на теста, който се състои от 22 задачи с избираем отговор, от 16 с кратък свободен отговор и от две с разширен свободен отговор. Последният 41-и въпрос включва есе по зададена тема или интерпретативно съчинение върху една или няколко изучавани художествени творби.
“Самите изпитни въпроси, които са 41, ще се генерират сутринта в 5:30 ч., в деня на матурата, като измежду над 390 000 варианта ще бъде генериран тестът. Ако се включи и темата за есето, или за интерпретативното съчинение, това става над 4 милиона варианта. След 6:00 ч. ще “тръгнат” тези варианти, и то на модули, към отделните училища, за да бъдат разпечатани и да се предоставят на зрелостниците. Взели сме всякакви мерки по отношение на “изтичане” на определена информация, включително и за присъствие на представители на Министерството на вътрешните работи и на ДАНС при самото теглене на тестовите варианти”, каза вчера пред журналисти служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Той съобщи, че има само един карантиниран ученик в Пловдив, който ще се яви на матурата в отделна зала.
Има гарантирано видеонаблюдение в класните стаи, което също ще даде възможност за честност на матурата, но не само на утрешната, а и на всички изпити, свързани със зрелостниците през следващите дни, каза министър Цоков.
И през тази година зрелостниците трябва да са по-рано сутринта в училищата, в които ще се явяват на държавните зрелостни изпити, които са на 17 и на 20 май. Учениците трябва да носят документ за самоличност и служебната бележка за матурата. По традиция учениците в 12-и клас се разпределят да се явяват на матурите не в училищата, които завършват, а в други училища и затова предварително трябва да се отишли, за да видят къде се намира съответното училище и колко време ще им е необходимо, за да отидат до него в деня на изпита, каза преди дни за БТА Асен Александров – директор на 51-во Средно училище “Елисавета Багряна” в София, попитан за организацията на държавните зрелостни изпити. Той е и председател на Сдружението на директорите в средното образование.
Зрелостниците трябва да носят служебната бележка, с която са допуснати на държавните зрелостни изпити. Трябва да носят също личната си карта и черен химикал, с който да пишат изпитната си работа, обясни Александров.
“Камери за видеонаблюдение има от години в училищата в страната и те са свързани, като се наблюдават и от Министерството на образованието и науката. През миналата и по-миналата година беше направено необходимото и вече всички камери могат да се наблюдават в реално време от МОН. Правят се и записи от изпитите, които се пазят известно време – два месеца, ако има искане за разглеждане при съмнения за някакви нередности”, каза Асен Александров.
На 20 май ще е вторият задължителен държавен зрелостен изпит и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация в 12-и клас.
Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще се състоят от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователната и профилираната подготовка е публикуван в сайта на Министерството на образованието и науката.
Резултатите от изпитите ще бъдат обявени до 7 юни.