https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноАвстралийка търси корените си в Русе

Австралийка търси корените си в Русе

Австралийка долетя от далечния континент в България, за да дири следите, оставени от нейните предци в Русе, пише “Телеграф”. Патоанатомът д-р Барбара Роглев е наследник на стар местен род и досега не е идвала в страната ни, но от дете е слушала увлекателните разкази на своя баща инж. Стоян Роглев за родния му град Русе. След Втората световна война той емигрира в Австралия от Германия, където завършва висшето си образование.

Барбара Роглев живее в Сидни и е дошла у нас със съпруга си – психиатъра д-р Робърт Резник. Лекарката вече е пенсионер и казва, че сега разполага с достатъчно свободно време да пътува и най-сетне може да се запознае със своите роднини в България. Връзката е осъществена чрез русенката Диана Коларова, която отдавна живее в София и се познава с братовчедката на Барбара – Доротея Сиджакова.

„Знам, че моят дядо арх. Васил Роглев е построил емблематични сгради в Русе и идвам да ги видя. Изключително съм развълнувана от това посещение, радвам се да видя и къщата, която е направил дядо ми за своето семейство. Моят баща много ми е разказвал за нея. Той е бил студент по архитектура и инженерно дело в Германия, където се запознава с майка ми – германка, родена в Полша. След Втората световна война и смяната на политическия режим в България са национализирани семейните фирми и имоти, затова баща ми, вече дипломиран инженер, решил да не се връща в България, а да емигрира със съпругата си в Австралия. Майка ми е говорела много добре английски, освен това в Австралия предстояло строителството на голяма хидроелектрическа централа, където баща ми е можел да работи. Всичко това надделяло при избора на място, където да се установи младата двойка“, разказва пред „Телеграф“ историята на семейството си Барбара Роглев.

Дядо й арх. Васил Роглев е построил в Русе около 12-13 обществени и частни сгради. Негов е проектът за стария хотел „Сплендид“, построен през 1912 г. по поръчка на видния русенец Иван Лазаров, който е дарил голяма сума за девическото училище с единственото условие то да носи името на съпругата му Недка Иван Лазарова (сега Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ – бел.авт.), и на зданието на ул. „Борисова“, в което днес се помещава Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“. По негови проекти са построени къщите на заможни русенци – на Александър Димитров на ул. „Александровска“, търговеца Гарбузанов, Йосиф Вешков, д-р Стоил Станев, Александър Павлов, Обретен Добрев , Елиас Вентура, както и собствената му къща на ул. „Олимпи Панов“ 10.

Сред предците на Барбара Роглев е и Пенчо Сиджаков – личност, оставила трайна диря в историята на Русе. Той е бил участник в революционните борби и член на възрожденското читалище „Зора“. Неговата гробница е една от четирите оцелели в Парка на възрожденците след превръщането на градското гробище в място за отдих през втората половина на миналия век. Пенчо Сиджаков е бил толкова напредничав за времето си човек, че е образовал в чужбина и шестте си дъщери и всички те са имали висше образование. Една от тях е Райна, която се омъжва за дядото на Барбара – арх. Васил Роглев.

В Русе австралийката няма роднини, но в София вече се е срещала със своите братовчедки Рия Алтимирска и Доротея Сиджакова. В семейната памет е останала една интересна история, свързана със символа на Русе – Паметника на свободата, разказва пред „Телеграф“ Рия Алтимирска.

„Когато дядо ми арх. Васил Роглев се върнал в Русе от Германия, където е следвал, в града вече била пристигнала Статуята на свободата. Тя трябвало да се постави на високия постамент, но през 1909 г. подемна техника, с каквато сега разполагаме, не е имало. Майката на дядо ми и моя прабаба Йорданка Роглева била амбициозна жена, много искала синът й да се утвърди и затова му казала: „Василе, имаш вече диплома, ще отидеш при общинарите и ще подпишеш с тях договор, ще си наемеш работници и ще вдигнете статуята, ти затова си учил“. Така и направил арх. Роглев, наел работници, а прабаба ми Йорданка се изнесла на площада и в една голяма тенджера готвела за всички. И започнали те – като „бурлаки на Волге“ и с Божията помощ качили статуята. Това е било едно много важно събитие за града, дядо ми бързо придобил авторитет и това му отворило път в професията“, спомня си братовчедката на Барбара.

Вълнуваща бе срещата на австралийката с ученици от Професионалната гимназия „Елиас Канети“, които с удоволствие разговаряха на английски с внучката на човека, построил сградата, в която учат. Барбара се срещна с директорката и преподаватели, разходи се по коридорите и в двора, написа добри думи в книгата на училището. Но още по-вълнуващо за нея бе да види дома на семейството на арх. Васил Роглев на ул. „Олимпи Панов“, където е живял и нейният баща до заминаването си в Германия.
„Хубаво е, че къщата е запазена и сегашните й собственици я стопанисват и поддържат в много добро състояние“, радва се Барбара.

В Русе тя посети със съпруга си концерт на Държавната опера и остана възхитена от таланта на творците. Австралийката остана удовлетворена, че нейният род тръгва от един красив европейски дунавски град.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X