https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоБолниците разкриват 88 нови ТЕЛК, но няма кой да работи

Болниците разкриват 88 нови ТЕЛК, но няма кой да работи

Броят на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) се удвоява, като същевременно се въвежда случайно разпределение на преписките и така дори и да си кандидатствал за експертно решение в София, то може да бъде разгледано от комисия в Ямбол или някъде другаде.

88 нови териториални експертни лекарски комисии ще разкрият държавните и общинските болници у нас. Това съобщиха от здравното министерство за “24 часа”, след като изтече едномесечният срок, който държавните и общинските болници имаха, за да разкрият поне една експертна лекарска комисия.

Досега в страната имаше 80 работещи ТЕЛК. 300 хиляди души годишно се явяват пред комисиите, за да получат бързо решение и правилна оценка.

Почти година след като служебният здравен министър Асен Меджидиев предложи реформа в ТЕЛК, която да облекчи хората с увреждания, кабинетът “Денков” гласува промените и на практика задължи всички държавни и общински болници да разкрият по една, а в университетските болници – по минимум две ТЕЛК. Лечебните заведения имаха срок един месец – до 19 април, да изпълнят постановлението.

От регионалните здравни инспекции е поискано съгласуване за разкриването на нови 88 ТЕЛК в страната. От тях 79 са в лечебни заведения, за които е въведено изискване да открият по 1 или по 2 комисии, а други 9 са предложени от РЗИ по искане на лечебни заведения, които не са задължени.

Според новите правила в ТЕЛК задължително трябва да работят шефове на клиники и отделения или посочени от тях. С промените също така се предвижда освидетелстването да става в тримесечен срок от подаване на заявлението, а при временна неработоспособност срокът да е 15 дни от датата на постъпване на документите в ТЕЛК. Друга промяна ще съкрати срока за издаване на експертното решение. В тази връзка общият срок за обжалване от всички заинтересовани страни ще бъде 14 дни, а не както досега – 28 дни. При обжалване на решението на ТЕЛК, НЕЛК ще може да го отменя и връща за нова експертиза само веднъж, след което ще бъде задължена да се произнесе с решение.

Досега възможността за връщане на експертизата от НЕЛК към ТЕЛК беше неограничен брой пъти.

Комисиите ще работят само по документи. Физически преглед ще се прави по изключение на хора в тежко състояние. Така например, след като в края на юни заработи електронната система за случайно разпределение, ТЕЛК-Ямбол, ще може да издаде решение на човек, подал документи в София. А при медиците от Бяла за освидетелстване може да попадне човек с увреждания от Видин.

Болниците обаче имат затруднения с разкриването на нови комисии, тъй като няма достатъчно кадри, които да работят в тях, твърди д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България и управител на болницата в Чирпан, пред “24 часа”.

Положението е тежко не само в общинските, но и в областните болници, където също не достигат лекари. Най-притиснати са университетските лечебни заведения, тъй като те са изцяло държавни и ако не изпълнят изискването, най-лесно ще търпят санкции, казват специалисти.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X