Гимназията с преподаване на немски език “Фридрих Шилер” в Русе има свой химн чрез инициативата “Светилник”. Учебното заведение е сред осемте избрани училища в третото издание “Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат!”.
Текстът на химна “Мисли, мечтай, откривай!” е написан от дванайсетокласника в русенското учебно заведение Ивелин Крумов. Музиката е на Биляна Чокоева-Ангелова, а аранжиментът е на Георги Цветков.
“През годините поетапно изработихме свои лого, девиз и знаме на училището. За да имаме цялата символика и да можем още по-обстойно да представяме нашата общност, ни беше важно да имаме и химн на училището. Във връзка със 140 години от създаването на старото Дойче шуле трябваше да създадем химн. Заедно с училищното настоятелство и с ученическия парламент обявихме конкурс сред нашите бивши и настоящи ученици за написването на текст. Имаше различни текстове, а журито излъчи текста на Ивелин Крумов”, обясни за БТА Искра Иванова, директор на СУПНЕ “Фридрих Шилер”.
Следващата стъпка била написване на музиката и аранжимент.
“За съжаление нямахме достатъчно ресурс и не успяхме да се справим. И тук на помощ дойде информацията, която получихме, че чрез инициативата “Светилник” “Музикаутор” предлагат написване на училищен химн. Прегърнахме тази идея и възложих задача на госпожа Жулиета Иванова да се оформи кандидатурата ни, за да можем да се включим и да създадем своя химн”, каза още Искра Иванова.
Жулиета Иванова, която е координатор на проекта и педагогически съветник, обясни, че училището подготвило веднага нужната документация, но на първо място било класирано друго учебно заведение.
“В края на януари тази година бях потърсена от “Музикаутор” с предложение към нас, тъй като Националното училище по изкуствата, които бяха победител, се отказва. Ние бяхме второ класирано училище. Прегърнахме идеята и макар и по назад от останалите училища, се опитахме да се впишем в графика, който ни беше посочен от “Музикаутор”.
Сформирахме вокален състав. Насочих се към ученици, които са с извънучилищни и училищни изяви и имат опит в музикалната част, за да бъде по-лесен процесът за подготовка и изпълнение на училищния химн”, обясни Жулиета Иванова.
Така 20 ученици от начален етап, прогимназия и гимназия изпълняват училищния химн по време на звукозаписа. Авторът на текста, 19-годишният Ивелин Крумов, обясни, че го е написал за няколко часа.
“Както написването на всеки друг текст, това не е процес, който става с твърде много размисли, с твърде много анализиране и мислене. Това най-често е процес на спонтанност и на емоция. Когато разбрах за конкурса, веднага ми хрумнаха няколко идеи. Първата ми работа беше да седна и да ги нахвърля на бял лист. След като направих няколко основи на текста, се оставих изцяло на чувството и на емоцията да опиша детайлите. Разбира се, има и специфични моменти като рима, но те се оправят вече в редакцията”, обясни абитуриентът, за който писането било хоби.
Учениците, които изпълняват химна, казват, че са горди, а емоцията да участват в звукозаписа е неописуема.
“Много се радвам, че участвам в училищния химн и искам много от учениците да го научат и да го разберат”, каза четвъртокласничката Рая Петкова.
Ивайло Абрашев, който е ученик в трети клас, заяви, че е много горд от участието си в звукозаписа. “Чувството беше прекрасно, бях много горд и искам да остана в историята на училището”, казва момчето.
Единайсетокласникът Мартин Андреев споделя, че чувството е невероятно. “Музиката, текстът, всичко е направено брилянтно. Когато си на самата площадка за записа с всички други хора около теб, емоцията е несравнима. Надявам се и занапред да правим още такива проекти, свързани с нашето любимо училище”, каза Мартин.
Емилиян Георгиев, който също е ученик в 11-и клас, сподели, че е горд.
“Горд съм не само със себе си, но и че съм в това училище, което поема огромни крачки и се развива с голяма скорост. Емоцията, която предава този проект, към който в началото бях скептичен, е неописуема. Много се радвам, че се впуснах в това приключение. Нямам търпение да го изпълним на живо, а възможността за това ще имаме на 22-и юни”, обясни Емилиян.
На 22-и юни тази година избраните осем училища от Бургас, Варна, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София ще представят премиерно своите химни на сцената на Народния театър “Иван Вазов”.