Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг омаловажи заплахата от ескалация от страна на Москва, предаде АФП. Тези заплахи бяха отправени, след като се появиха съобщения, че Съединените щати са разрешили на Киев да използва американски оръжия за поразяване на цели в Русия.
Руският президент Владимир Путин заплаши със “сериозни последици”, ако западните държави позволят на Украйна да използва оръжията си за нанасяне на удари по цели в Русия.
Столтенберг: Дойде време да се преосмислят ограниченията за употреба на оръжията от Украйна
“Приветствам факта, че съюзниците оказват подкрепа на Украйна по много различни начини, но няма да навлизам в подробности”, заяви Столтенберг пред журналисти на срещата на външните министри на НАТО в Прага. “Украйна има право на самозащита, а това включва и правото да нанася удари по легитимни военни цели в Русия“, добави той.
Ръководителят на западния военен алианс посочи, че допускането на западни оръжия да поразяват цели в Русия не е “нищо ново”, тъй като Великобритания отдавна изпраща крилати ракети на Киев без ограничения. “Също така от дълго време всеки път, когато съюзниците от НАТО оказват подкрепа на Украйна, ни заплашват да не го правим. Това е част от усилията на президента Путин и Москва да попречат на съюзниците от НАТО да подкрепят Украйна, за да се защити, и отново, Украйна има право на самозащита, а ние имаме право да помогнем на Украйна”, допълни Столтенберг.
Байдън бе подложен на нарастващ натиск от страна на отчаяната Украйна да облекчи забраната, но досега се съпротивляваше поради опасения, че това може да въвлече НАТО в пряк конфликт или дори в ядрено противопоставяне с Москва.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Киев трябва да може да отвръща на атаките.
Германия, която отказа да предостави на Украйна ракети с далечен обсег “Таурус”, е нееднозначна по отношение на позицията си, след като дълго време не желаеше да позволи на Киев да нанася удари през границата. “Още от самото начало ясно заявихме, че правото на самозащита е нашата линия на подкрепа и правим всичко възможно НАТО да не бъде въвлечен в тази война”, каза германският външен министър Аналена Баербок. По време на брифинг в Одеса обаче германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че Берлин ще обмисли възможността да разреши на Украйна да нанася удари по руска територия с оръжия, предоставени от Германия.
“Има смисъл да спрем тези атаки, преди да се случат на територията на Украйна”, подчерта чешкият външен министър Ян Липавски.
Литовският първи дипломат Габриелиус Ландсбергис заяви, че украинците “са абсолютно способни да определят целите”. “Имам пълна увереност, че те знаят, виждат и разбират какво е необходимо”, каза той.