Годишното поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в концлагера “Белене” ще се състои днес на Втори обект на остров Персин на река Дунав. Това съобщи журналистът и изпълнителен директор на фондация “Истина и памет” Христо Христов, цитиран от БТА.
Поклонението ще бъде открито от президента (1997-2002) Петър Стоянов, участие ще вземе и служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Тазгодишният специален гост е писателката Теодора Димова. Водещ е актьорът Руси Чанев.
Преди началото на поклонението, обявено за 11:30 часа, ще бъде открита и временната изложба “40 години памет за жертвите на лагера “Белене” (1984-1987)”. Тя представя лагеристите по време на насилствената смяна на имената на българските граждани от турски произход в Народна република България от комунистическия режим начело с Тодор Живков. Експозицията е по инициатива на гражданската организация “Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите”, обединила бившите лагеристи в “Белене” по време на асимилацията и техните близки, допълни Христов.
На Втори обект на концлагера “Белене” може да бъдат разгледани и две постоянни изложби. Външната е върху стената на първата сграда на Втори обект и е наречена “Свидетели: Памет за концлагера “Белене”. Вътрешната е разположена в първата сграда на Втори обект – “Пробив в стената” с рисунки на бившия лагерист Петър Байчев.
След тригодишно прекъсване през миналата година поклонението в памет на жертвите в лагер “Белене” бе възстановено. То се състоя на 3 юни, като в него участваха стотици граждани, сред които бивши лагеристи и близки на жертвите, дошли от различни краища на България и от Турция.
Концлагерът “Белене” е създаден с поверително решение на правителството на БКП с премиер Георги Димитров на 27 април 1949 г. През 1953 г. е закрит, следвайки политиката на Москва за временно намаляване на репресиите в лагерите от наказателната система ГУЛАГ в СССР. След избухване на Унгарското народно въстание през есента на 1956 г. комунистическата власт отново отваря “Белене”. През 1959 г. лагерът отново е закрит, след като в интервю за западно издание тогавашният премиер Антон Югов заявява, че в България вече няма лагери. В края на 1984 г. комунистическият режим отново отваря “Белене”, където изолира 517 български граждани от турски произход, противници на т. нар. възродителен процес. Последните лагеристи са освободени през 1987 г.