19 май 2024 г., неделя, ще остане знаков ден в енергийната система на България и ще се запомни, поне от търговците на ток.
На този ден облачното време с гръмотевици и дъждове в Западна и Централна България сви драстично тока, произвеждан от фотоволтаиците.
Целият товар на системата е бил 3500 мегавата, но 1000 мегавата от тях в един момент просто са липсвали. Това е колкото един блок на АЕЦ “Козлодуй”, и то в продължение на 10 часа, някъде между 8 и 18 ч., пише “24 часа”
Защо се е случило това?
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е осигурил недостигащата електроенергия, както е правил винаги досега. Но недостигът се заплаща от производителите и доставчиците на енергия, а вече няма таван за тази цена. И при тези липсващи 1000 мегавата стойността ѝ е достигнала космически висоти.
От 26 април е в действие нова Методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия. Тя премахва тавана на цените на електрическата енергия при недостиг и при излишък.
Така в този черен 19 май се е стигнало до цени от 2684,50 лв. за мегаватчас при излишък и до 6342 лв. при недостиг. По-просто казано, ако някой е обещал да произведе определено количество ток с определена цена, но не го е направил, трябва да плати гигантска сума.
По този повод на 13 юни Асоциацията на търговците на електроенергия в България и Асоциацията свободен енергиен пазар са изпратили тревожно писмо до енергийния министър Владимир Малинов, до председателя на КЕВР Иван Иванов, до председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев и до изпълнителния директор на ЕСО Ангелин Цачев.
В него търговците на ток настояват за спешната им намеса за справяне със ситуацията в рамките на 48 часа, защото от това зависи финансовата стабилност на пазара на електроенергия и изобщо стабилността на системата.
Ето какво пишат търговците:
“Днес, 12.06.2024 г., независимият преносен оператор публикува окончателни цени за балансираща електрическа енергия за периода 1-31 май 2024 г.. вероятно изчислени съгласно новоприетата от КЕВР Методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия по чл.21, ал.1, т.11 от ЗЕ, обн., ДВ, бр. 37 от 26.04.2024 г., в сила от 01.05.2024 г.
Цените за недостиг и излишък драстично се различават от прогнозните данни, подавани от оператора до момента, които също бяха не по-малко шокиращи. В окончателния сетълмент са публикувани цени за излишък – до 2684,50 лв. за мегаватчас и за недостиг – до 6342 лв.
В резултат окончателните разходи за балансиране за месец май 2024 г. на координаторите на балансиращи групи надхвърлят десетократно всякакви прогнози и представляват категорично непредвиден и необезпечен търговски риск, защото тези обстоятелства настъпват при валидни търговски договори, сключени с клиентите ни (потребители и производители) при действието на отменената методика на КЕВР.
На координаторите в последния момент се прехвърля непосилна финансова тежест, която очевидно регулаторът не е оценил при поредните драстични промени “ad hoc” в регулацията в сектора.
Ето защо, с настоящото ви информираме, че координаторите на балансиращи групи са принудени да префактурират директно разходите за балансиране за месец май 2024 г. на своите клиенти, поради липса на каквато и да друга възможност за реакция. Дори това действие от наша страна няма да предотврати поредица от фалити в сектора, а само ще провокира серия от съдебни спорове, което ще предизвика удар върху финансовата сигурност на пазара.
Вече изпратените данни за небаланси ще увеличат и гаранционните обезпечения към ЕСО ЕАД – увеличение, което при създалата се ситуация повечето координатори няма да имат възможност да изпълнят, след което ЕСО ще трябва да прекрати участието им на пазара на електрическа енергия.
Вероятността от унищожаване на цял сектор от икономиката, като фирми за изграждане и поддръжка на централи от възобновяеми енергийни източници, е изключително висока.
Обръщаме внимание, че самите ВЕИ производители нямат възможност да поемат тези разходи и ще бъдат
принудени да прекратят дейност, което ще доведе и до системен риск от невъзможност за управление на
енергийната система.
Поради обективната невъзможност да изпълняваме задълженията си по балансиране, поради неприемливите нива на цените за недостиг и излишък, още от 1.07.2024 г. голяма част от координаторите ще бъдат принудени да изпратят клиентите си на доставчик от последна инстанция.
Това от своя страна ще предизвика сериозна опасност за финансовата стабилност при самите тях и ще провокира
финансова лавина от нестабилност в сектора.
Ситуацията е пореден пример за нарушаване на всички предпоставки за осигуряване на еднакви условия на конкуренция, при които електроенергийните предприятия да са подчинени на прозрачни, пропорционални и недискриминационни правила, такси и третиране, по-специално в областта на задължението за балансиране”.