612 горски пожара са възникнали у нас през миналата година, като при тях са унищожени 7 700 хектара гора – това каза заместник министъра на земеделието Мирослав Маринов при официалното откриване на образователно-информационната кампанията на Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите за опазване на горите от пожари.
Кампанията започна вчера и ще продължи в следващите няколко месеца във всички области на страната.
Пожароопасният сезон за горите тепърва започва и тази година хората, призвани да ги опазват, залагат на децата, които могат да бъдат сериозни съмишленици при противодействието на небрежността на възрастните.
“С помощта на нашите експерти от Агенцията по горите, от Държавно горско стопанство, от природен парк “Витоша” показваме на децата каква е опасността и щетите от пожарите, както и каква е превенцията, поясни за “Хоризонт” заместник-министърът на земеделието Мирослав Маринов.
На витошките поляни децата имаха възможност да влязат в пожарен автомобил и даже да управляват водната струя на маркуча, с който големите пожарникари гасят горски пожари.
Чрез забавни игри те научиха ключовите правила за безопасност в гората и вече знаят, че могат да правят забележка на мама и татко, ако хвърлят фас през отворения прозорец на пътуващата кола или ако оставят празни бутилки след пикник сред природата.
А правилата трябва да се спазват, защото още преди официалния пожароопасен сезон имаме ръст в горските пожари.
“От началото на годината досега са възникнали 164 горски пожара, които са с 48 повече от миналата година, зарази сухият период още от месец март, като е унищожена около 1400 хектара горска територия, допълни още Маринов.
Дали успяваме да залесим толкова, колкото успяваме да изгорим годишно? – директорът на агенцията по горите Стоян Тошев поясни:
“Залесяването е подчинено на темповете на пожари от предходната година. Годишно средно залесяваме около 2000 хектара”.
Огромната част от горските пожари не са случайни, а се дължат на умишлена човешка дейност – разказва директорът на Югозападното държавно горско предприятие Валентин Чамбов.
“Около 85 % от пожарите, които засягат горски територии са тръгнали от земеделски площи. Над 85 % се дължат човешка грешка и умишлено запалване на стърнища, допълни той.
И за да няма осъдени, заради причинени пожари в горите, горските работници разчитат на децата – чрез техните знания и желания – да стигнат до цялото общество.