След европейска операция за борба с незаконната търговия с птици в Австралия са конфискувани 3404 яйца. На 9 юли следователите откриват в имот в Грантън, Тасмания, яйцата, за които се смята, че са на стойност 400 хил.- 500 хил. долара (207 000 – 259 000 паунда).
Яйцата са били издухани – или издълбани – което означава, че имат само декоративна стойност.
По данни на официалните власти се води разследване срещу 62-годишен мъж, но не са извършени арести.
Престъпленията, свързани с околната среда и дивата природа, се превърнаха в един от най-големите и доходоносни сектори на престъпността в света и продължават да се разрастват, докато като тласкат много видове към ръба на изчезването. Очаква се австралийският заподозрян да се яви пред съда на по-късна дата за престъпления в нарушение на Закона за опазване на околната среда и биологичното разнообразие от 1999 г.
Thousands of rare bird eggs worth $500,000 seized in Australia. A collection of 3,404 rare eggs have been seized in Granton, Tasmania, after a European operation into the illegal bird trade. https://t.co/evl2FRg9Kg pic.twitter.com/WOBC116aWc
— Neo News and Sports (@LivCreativ2024) July 18, 2024
„Предполага се, че мъжът е участвал в събирането и добиването на птичи яйца от дивата природа и търговия с яйца на австралийски местни птици и на птици, включени в списъка на CITES, с хора от чужбина“, заяви говорител на федералното министерство на изменението на климата, енергетиката, околната среда и водите (DCCEEW).
Когато даден вид е включен в CITES означава, че присъства в Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) – международно споразумение между правителствата, което има за цел да защити застрашените растения и животни от международна търговия. По оценки на CITES международната търговия с диви животни е на стойност милиарди долари – от живи животни до продукти, получени от тях.
В момента се извършва анализ на яйцата, за да се потвърди към кои видове принадлежат, но се предполага, че те включват редки и застрашени видове, изправени пред висок риск от изчезване.
Разследващите смятат, че сред тях има яйца на четиридесетточковия папагал, който се среща само на остров Бруни в Тасмания, на бързия папагал и на срамежливия албатрос.
Thousands of rare bird eggs worth $500,000 seized in Australia https://t.co/Kqw6znwKH5
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 18, 2024
През 2023 г. европейските власти започнаха разследване във връзка с незаконното събиране, колекциониране, търговия, купуване и продажба на птичи яйца в Европа и в международен план.
Бяха издадени редица заповеди за претърсване, в резултат на които бяха иззети над 56 000 яйца. Споразумението обхваща повече от 40 000 вида, като повече от 180 държави, включително Австралия, са се съгласили с него.
Тасманийският еколог д-р Сали Брайънт заяви пред ABC News, че събирането на яйца „вероятно се случва по-често, отколкото някой от нас осъзнава“.
Тя каза: „Ние сме наясно с този вид дейности, но те са много, много остарели – те са морално, етично и правно корумпирани“.
Тя добави, че колекциите с такъв размер се събират от „опитни експерти“ в продължение на „много години“.
Намесата в опазването на застрашени и мигриращи птици може да доведе до наказание от седем години лишаване от свобода, глоба в размер на 138 600 долара или и двете.
Износът на австралийски местни екземпляри, включително яйца, както и износът или вносът на екземпляри, включително яйца, от списъка на CITES, се наказва с максимална присъда от 10 години лишаване от свобода, глоба в размер на 330 000 долара или и двете.
Таня Плиберсек, министър на околната среда и водите, заяви: „Трябва да изкореним тази ужасна търговия, при която нашите местни животни се залавят в австралийските храсти и се изпращат в чужбина, за да бъдат продадени.“