Над 30 къщи в село Гара Елин Пелин имат щети вследствие на взривовете в складовете за фойерверки, огледите продължават. Това съобщи на брифинг областният управител на София област Силвия Арнаутска след среща в областната управа на представители на всички ангажирани към случилото се институции.
Арнаутска информира, че към момента компетентните лица не могат да влязат в складовете, за да направят разследване, тъй като все още има горящи точки, които биха застрашили живота им. Докато има опасност за здравето и живота на хората, няма да се допусне влизане в складовете, подчерта областният управител.
За жителите на село Гара Елин Пелин в създадена комисия, която на място описва щетите по засегнатите къщи. Ще бъдат предприетите действия, за да бъдат обезпечени хората, каза още областният управител.
Докато няма точно бройка на хората, чиито къщи са пострадали и ще бъдат обезщетени, няма как да се каже и общата стойност на сумата, която ще бъде получена. Ще се прецени дали има нужда от обезщетения от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии към Министерския съвет, но засега въпросът не е обсъждан, посочи Силвия Арнаутска. Тя уточни, че областната администрация няма отношение към издадените документи и разрешителни за складовете за пиротехнически изделия, както и към проверките за безопасност на труда там.
Арнаутска увери, че властите са си свършили адекватно работата по информиране на населението. По думите й гражданите са преценили сами дали да се евакуират или не. Ролята на кризисния щаб и взаимодействието му с всички останали служби беше свършено адекватно, подчерта тя.
Относно механизмите за предотвратяване на злоупотребите с държавната помощ при пострадалите къщи, кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов каза, че всички държавни институции са си свършили, доколкото е възможно, перфектно работата предвид ситуацията. Той обясни, че на срещата днес са коментирали необходимостта от обучение и разяснение на всички кметове как да бъдат по-ефективни при такива инциденти от гледна точка на превенцията. Ако системата “BG Alert” не е прецизно и правилно използвана, се получава хаос, за който трябва да се предприемат превантивни мерки в цялата страна, коментира кметът. Според него такива обучения са необходими и трябва да бъдат организирани под егидата на Министерството на вътрешните работи, областната управа и Министерския съвет – така че по региони властите да бъдат максимално адекватни. “Трябваше да се издаде такова указание, то се издаде, но проблемът е, че в следващия момент нямаше нито един евакуиран. Това означава, че някъде нещо не сработва, за да може хората да имат повече доверие в системата и институциите”, заяви кметът Симеонов.
Относно щетите той каза, че има опити хора да си ремонтират други повреди по домовете, които не са причинени от взривовете, като пукнатини по къщите например. Ние като професионалисти няма да допуснем това да се случи, коментира кметът на Елин Пелин. Основните щети са нарушени дограми, счупени стъкла на старите дограми, паднали мазилки. Процесът по описване на щетите не е завършил, тъй като все още има хора, които не са си в къщите, информира кметът. Той поясни, че с отмяната на временното локално бедствено положение ще бъде направен анализ, който ще бъде предаден на областна управа и на комисията за бедствия и аварии, като всички тези документи ще бъдат анализирани, така че да няма опити за злоупотреба.
Кметът Ивайло Симеонов посочи и че частичното бедствено положение ще бъде отменено, когато изцяло се отвори пътят в района на инцидента. Все още има разпръснати пиратки, фойерверки, опасни за гражданите. Има мобилизирана войскова част, която ще направи оглед и събиране на тези изделия. Това обаче е огромна територия и ще отнеме време, каза още той.