Еднократната помощ за дете не трябва да се обвързва с доходите. Такива помощи се дължат не само на осигурени лица, а на всички граждани, които отговарят на условията на Закона за семейните помощи за деца. Това посочват от КНСБ в становище по повод предложени промени в в Закона за семейните помощи за деца внесени от БСП в Народното събрание. Те предвиждат еднократната помощ за всяко новородено второ или трето дете за работещи родители да е в размер не по-малък от седем пъти минималната работна заплата. Или за тази година, ако бъдат приети промените това означава до 6530 лева.
За работещи ще се приемат тези родители, които са били осигурени минимум 24 месеца преди раждането на детето.
Друга промяна в закона, която от БСП предлагат, е еднократната помощ за майка или осиновителка студентка, учаща редовна форма на обучение, да е в размер не по-малък от 10 минимални заплати или 9330 лева към тази година.
Подобно на становището на КНСБ изказват и от Министерството на труда и социалната политика. От ведомството подчертават, че подкрепата по Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) е обусловена от наличието на дете в семейството, а не от осигурителния статус на неговите родители. Следва да се има предвид, че семейните помощи не се дължат само на осигурените лица, а на всички български граждани, включително и живеещите в чужбина, които отговарят на условията, регламентирани в ЗСПД. Семейните помощи за деца се финансират изцяло със средства от държавния бюджет и нямат характер на осигурителни обезщетения по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (КСО). Тези помощи не зависят от осигурителни вноски или трудова заетост на родителите. Конкретно еднократната помощ при раждане на дете по реда на чл. 6 от ЗСПД е право на всички майки при раждане на живо дете и се отпуска без доходен тест и без изискване за постоянно пребиваване в страната. Неслучайно давностният срок за реализиране на правото на тази помощ е 3 години.
Поставянето на условие за наличие на осигуряване за 24 месеца преди раждането, за да се получи по-висок размер на еднократната помощ при раждане на второ и трето дете, е пряка дискриминация не само по отношение на самите родители, но и по отношение на техните деца. Също така, обвързването на този вид семейна помощ с условие за осигурителен принос на родителите противоречи на същността на тази помощ по ЗСПД, която не е социалноосигурително обезщетение, основаващо се на лични вноски на осигурените лица.
От ведомството допълват, че социалното осигуряване и осигурителните обезщетения са предмет на КСО, а не на ЗСПД. Както вече посочихме, тази помощ се дължи и на семейства, живеещи в чужбина, за децата им български граждани. Предложението ги изключва от обхвата на по-високия размер на помощта. Не намираме и аргументи защо се предлага обвързване на помощта с трудовата дейност и осигурителните плащания, поради което не виждаме и връзката с размера на месечната минимална работна заплата за страната.
Във връзка с посочените от вносителите мотиви за предложенията, свързани с прогресивно нарастване на бедността и социалното разслоение на българското общество, не става ясно защо именно неосигурените родители се изключват от по-високия размер на помощта. Така както е предложен по-високият размер на помощта само за осигурени родители, се налага изводът, че вносителите считат, че неосигурените родители разполагат с по-високи доходи от осигурените, които получават и съответните обезщетения за майчинство по реда на КСО. Това отново показва дискриминационният характер на предложението, се казва в становището.
Същевременно, семейните помощи за деца не са помощи за справяне с бедността, те не представляват издръжка за детето или за семейството, както и не са социални помощи и не целят да допълнят или заместят доходите с оглед задоволяване на основните жизнени потребности на лицата (за социалните помощи има отделен закон – Закона за социално подпомагане). А конкретно еднократната помощ при раждане и сега се предоставя без доходен тест, поради самият факт на раждане на дете.
По отношение на второто предложение, свързано с определяне в закона на значително по-висок размер на еднократната помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, от МТСП не подкрепят направеното предложение със същия мотив, както за първото предложение, а именно – пряка дискриминация не само по отношение на самите родители, но и по отношение на техните деца.
Също така, не става ясно поради каква причина майките студентки, учащи в редовна форма на обучение и които са неосигурени, следва да бъдат в привилегировано положение спрямо всички останали родители, които не са осигурени. Не виждаме и връзката с размера на месечната минимална работна заплата за страната, предвид факта, че размерите на всички семейни помощи за деца се определят със ЗДБРБ за съответната година и нито една от семейните помощи за деца към момента не е обвързана с МРЗ, което противоречи на принципа за тяхното определяне. Освен това следва да се има предвид, че този вид помощ по ЗСПД и към момента е с най-висок размер.
Не е маловажен и фактът, че няма финансова обезпеченост за двете предложения. Важно е да се посочи, че със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. са увеличени размерите на някои видове помощи, включително и на еднократната помощ при раждане на дете, който е диференциран според поредността на децата, родени от майката, както следва: съответно от 250 лв. на 375 лв. за първо дете, от 600 лв. на 900 лв. за второ дете, от 300 лв. на 450 лв. за трето дете и от 200 лв. на 300 лв. за четвърто и всяко следващо дете. Средствата, предвидени в бюджета за 2024 г., за изплащане на тези помощи са 35 025 000 лв. за еднократната помощ при раждане на дете, което е общо с 11 675 000 лв. повече от миналата година.
През 2023 г. средствата за еднократната помощ при раждане на дете са били 23 350 000 лв. Направените предложения с представения проект на ЗИД на ЗСПД предполагат осигуряването на значителни допълнителни средства, като вносителите не се посочили източник на тези средства. В предварителната оценка на въздействието се твърди, че допълнителните финансови средства за реализиране на всички предложения ще са в размер на над 50 млн. лв., което обаче не отговаря на реалните данни.
По отношение на предлаганото увеличение на размера на еднократната помощ при раждане за всяко второ и трето дете на 7 231 лв. (от 900 лв. за второ дете и от 450 лв. за трето дете), следва да се отбележи, че тъй като към момента помощта не е обвързана с осигурителния стаж на майката, няма как да бъдат направени точни разчети. Без да се взема предвид това условие за осигурителен стаж, необходимите средства за реализиране на предложението са в общ размер на 227 060 070 лв., което е с 192 035 070 лв. повече от заложените 35 025 000 лв. за изплащане на тази помощ, съответно за 60 000 деца. Разчетите са направени на база прогноза за МРЗ за 2025 г. в размер на 1 033 лв.