В края на юли бюджетният дефицит е достигнал 1 млрд лева. Това показват оценките на Министерството на финансите.
Положението не изглежда добре – в началото на месеца бе отчетено, че “консолидираната фискална програма” е на червено “само” с 600 млн. лева, което значи, че дефицитът застрашително бързо расте. За сравнение миналата година по същото време пак имаше превишение на приходите над разходите, но то бе двойно по-малко – 500 млн. лв.
“Данъчните и осигурителните приходи нарастват номинално спрямо същия период на 2023 г. с устойчиви темпове, докато при неданъчните приходи се очертава изоставане и спрямо плана за годината, и спрямо предходната година”, обясняват от МФ. И посочват, че изоставането е най-вече в приходите от дивиденти от държавните предприятия и от продажба на квоти за парникови газове.
За първите седем месеца на 2023 г. са постъпили над 1,5 млрд. лв., от дивиденти, а сега – едва 84 млн. лв. Огромната разлика се дължи на едно предприятие – Български енергиен холдинг. БЕХ миналата година разпредели и внесе дивидент върху печалбата си, а сега не е.
Приходите, помощите и даренията в хазната за седемте месеца се очаква да достигнат близо 40.9 млрд. лв., което е 54,3 % от годишните разчети. Това е ръст с 3,3 млрд. лв. (8,9 на сто), на годишна база.
Разходите възлизат на 41.9 млрд. лева. – 51.3% от годишните разчети. В сравнение със същия период на миналата година има ръст н пенсиите, които бяха увеличени през юли 2023 и през юли т.г., припомнят от МФ. Освен това има и повишение на заплатите в държавния сектор.