Да се следи за нерегламентирано движение и отглеждане на дребни преживни животни реши на свое заседание днес постоянно действащата областна епизоотична комисия в Русе.
Кметовете на общините и на населените места са длъжни да информират незабавно служителите на МВР и на Областната дирекция по безопасност на храните при установяването на нередности в това отношение, гласи още решението.
Заседанието беше свикано от областния управител Драгомир Драганов, заради зачестилите случаи на заболяването чума по дребните преживни животни в Румъния и Гърция и във връзка със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински.
Заместник областният управител Георги Георгиев уточни, че за момента на територията на страната няма огнища на болестта.
Началникът на отдел “Здравеопазване на животните” в Областната дирекция по безопасност на храните д-р Николай Ненов добави, че заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.
Д-р Ненов уточни, че козите са по-податливи на вируса. По-голямата част от обектите в района са малки и семейни, които отглеждат по 20-30 животни. В района на Сливо поле има пасище с около 400 кози, а в Кошарна има един обект с около 1500 овце.
Той припомни, че дезинфекция на всички превозни средства на Дунав мост при Русе се извършва от 2018 г. във връзка с африканската чума по свинете.
Припомняме, че вчера заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев съобщи, че до момента на територията на Румъния има регистрирани 43 огнища и са засегнати над 220 хиляди животни. В Гърция огнищата са 44, а засегнатите животни са над 15 хиляди. От БАБХ препоръчват на фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция.
Към момента е въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната. Мярката е в допълнение към вече предприетите действия от страна на Агенцията, сред които засилване на контрола на всяка пратка живи дребни преживни животни, предназначени за доотглеждане или незабавно клане, с произход от засегнатите държави. Извършват се и клинични прегледи и вземане на проби за изследване наличие на вируса, засилва се и контролът по внос на животните от районите, в които болестта е разпространена.