Днес, 9 август, се навършват 79 години от атомната бомбардировка над Нагасаки, втората (и да се надяваме, последната) в историята, след тази над Хирошима на 6 август 1945 г.
Нагасаки по онова време е най-важният център на японската католическа общност, с история, датираща от 16-ти век и съставена от преследвания, но също и от общност, която от векове е пазила вярата в мълчание, тайно кръщавайки децата си, дори и да не са имали достъп до Евхаристията поради липса на свещеници.
И именно в Нагасаки през 1597 г. 26 католици са били убити мъченически и също така в този град през 1622 г. са убити още 56 вярващи.
Ядрената бомба избухва на височина 500 метра, на половин километър от катедралата Ураками Теншудо, посветена на Непорочното зачатие, чиито шпилове са били взети за отправна точка от пилотите на B-29, които хвърлиха плутониевата бомба, наречен „Fat man“
В този момент в катедралния храм е имало около тридесетина вярващи, които са чакали за изповед, за да се подготвят достойно за празника Успение Богородично. Разрушената катедрала е най-голямата католическа църква в Азия, строена в продължение на 30 години.
Атомната бомба в Нагасаки убива на мига 40 000 души и ранява 75 000. А до края на 1945 г. са загинали 74 000 души.