Самодейците към Народно читалище “Искра 1898“ в Борово бяха удостоени с грамота от областния управител на Русе Драгомир Драганов. Отличието символично прие секретаря на културната институция Атанаска Иванова, съобщиха от ОА-Русе.
Наградата бе връчена за цялостен принос към културното развитие на региона, съхраняването на българската идентичност и отстояването на родовата памет.
“Във все по-забързаното ежедневие трябва да отделяме време и за съхранението на традициите и обичаите си. Това, което правите тук, буди респект, защото показва автентичното и красиво лице на България“, каза Драганов.
По неговите думи фолклорът е символ на обединение и родолюбие. Благодарност на съгражданите си изказа и кметът Валентин Панайотов. От своя страна той посочи, че местното читалище е сред най-ярките стожери на българщината в община Борово.
“Тук хората дават всичко от себе си, за да прославят родния край“, сподели кметът Панайотов. Той бе категоричен, че ще продължи да подпомага по всякакъв начин културната институция. “Благодарим на всеки един от самодейците за положените усилия, постоянство и търпение, за времето, което отдава, както и за любовта към изкуството на танца и песента“, допълват от читалището.
Припомняме, че в началото на месеца фолклорен танцов състав “Боровски ритми“, който е към читалището в населеното място, завоюва златен медал на Дванайсетия международен фолклорен фестивал “Фолклорен извор“.
Инициативата, която се проведе в село Царевец, община Свищов, обедини повече от 4000 изпълнители. Със сребърен медал бяха отличени Сияна Дончева и Георги Миленов към детски танцов състав “Искрица“, който също е към читалището. Културната институция взе и два бронзови медала. Те бяха за детския танцов състав, както и за женската певческа група “Боровчанки“.
От началото на годината съставите на читалището са участвали в десетки инициативи. С премиерата на тракийската сюита “Любе, Тодоро“ културната институция стана лауреат на международен конкурс в Обзор. По-конкретно наградата бе за Иван Иванов, Евгени Кръстев и Красимир Косев.