Безплатни учебници от тази учебна година ще има и за гимназистите от 8. до 12. клас. “Срокът на доставяне на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти в детските градини и училищата – държавни, общински и частни, вкл. учебници за учениците, обучаващи се в Европейските училища, е до 10 септември 2024 г.”, посочват от просветното министерство по повод наближаването на новата учебна 2024/25 г.
Досега безплатни бяха учебниците от 1. до 7. клас. С промени в училищния закон право на безплатни учебници имат и гимназистите от 8. до 12. клас. За безвъзмездно ползване на тях ще се предоставят учебници по всички общообразователни учебни предмети, както и по религия, майчин език и хореография. В тях се включват също така и учебниците по чужд език. В края на година те ще се връщат от учениците, като въпросните учебници ще се ползват общо 3 г. Очакванията са от безплатните учебници да се възползват около 303 000 ученици от 8. до 12. клас, пише “Сега”.
За учениците от профилираната и професионалната подготовка, която е в 11. и 12. клас, няма да има безплатни учебници. Те ще продължат да се закупуват от семействата, тъй като в някои професионални паралелки няма учебници по голяма част от предметите, които се изучават.
Още през февруари т.г. стана ясно, че правителството е осигурило 93 млн. лв. за закупуване на учебници на учениците от 1. до 12. клас. Преди ден от МОН в отговор на въпроси на “Сега” посочиха, че предоставените средства за безвъзмездно ползване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти са в размер на над 122 млн. лв. Причината е, че с правителственото постановление се осигуряват средства за общинските училища, а останалите пари за останалите образователни институции идват от бюджета на МОН.
Държавата плаща по единен стандарт за комплект учебници – по 300 лв. за 8., 9. и 10. клас и по 120 лв. за 11. и 12. клас.
През пролетта председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов прогнозира, че безплатните учебници за гимназисти може да се окажат само частично безплатни за учебните заведения, тъй като те се избират от учителя по съответния предмет и ако всеки учител реши да избере учебника, който най-много харесва, а издателствата са различни, това значително ще превиши определената от МОН стойност. Сега той потвърди тези изчисления, като заяви, че на училищата, които изберат учебници от няколко различни издателства, ще се наложи да покрият недостига.