Близки, приятели, колеги и редица общественици дойдоха в катедралния храм в Русе “Света троица“, за да си вземат последно сбогом с ректора на университета проф. д-р инж. Пламен Кангалов, съобщиха от областната администрация.
Сред тях беше и областният управител Драгомир Драганов, който заяви, че неговата кончина всички сме загубили достоен човек, който е направил много за развитието на образованието и науката не в само в региона, но и в страната. “Безспорно той бе сред най-уважаваните учени в България, допринесъл за развитието на редица млади таланти! Проф. Кангалов беше действително човек с много идеи, иноватор и авторитетен учен. Той ни вдъхновяваше и ни караше да преоткриваме значението на науката. В такива моменти за нас остава отговорността е да съумеем да запазим дадената ни от него искра и да не позволяваме тя да се отдалечи от нас“, каза още Драганов.
На опелото присъстваха още кметът Пенчо Милков, както и председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев.
Припомняме, че проф. д-р инж. Пламен Кангалов е роден през 1962 г. в Русе. Завършил е Математическата гимназия “Баба Тонка“. През 1987 г. завършва със златна значка на Министерството на образованието Московския институт на инженерите по селскостопанско производство. Дипломира се като машинен инженер по специалност “Организация и технология на ремонта“, пише в съобщението на университета. През същата година постъпва на работа към Научноизследователския сектор на Русенския университет като технолог, по-късно научен сътрудник и докторант в катедра “Ремонт, надеждност и химични технологии“. От 2004 г. проф. Кангалов е в деканското ръководство на Аграрно-индустриалния факултет като зам.-декан на факултета, а в периода 2007 – 2016 г. е и декан. От 2016 е заместник-ректор по учебната работа, а през януари тази година става ректор.
“Проф. д-р инж. Пламен Кангалов е член на редица наши и чужди организации и редколегии, а научноизследователската му работа включва участия в изследователски и образователни проекти, договори, ръководство на докторанти. Резултатите от всичко това се изразяват в над 140 научни статии и доклади, 10 монографии, 12 учебника, книги и учебни пособия. Множество са отличията и наградите му. А приносът му за развитието на Русенския университет е особено значим“, споделиха от университета.