Те започнаха приключението си на 31 август от Видин и стигнаха Дуранкулак на 5 септември. Въпреки че нямаха съвместна подготовка, двамата се сработиха отлично и пътешествието им премина много добре.
“Всичко беше идеално. Имахме малък проблем с веригата в началото, но натам беше чудесно. Едно от приключенията беше с нощувката ни в Две могили – там ни прие уредникът на къщата музей на Филип Тотю и ни настаниха в пенсионерския клуб”, разказа Асенов.
Целта на Дунав ултра е хората да се запознаят с населените места в близост до Дунав. “Преходът като цяло не е сложен. На ден карахме между 103 и 140 км. От цялото разстояние ние се движихме около стотина километра по приключенския маршрут, който излиза извън основните пътища и е по-спокоен”, добави Асенов, завършил това лято дуатлона на 100-километровата обиколка на Витоша и 160-километровото разстояние на Персенк ултра.
Нещото, което най-силно е впечатлило Асенов, е сърдечността на хората. “Навсякъде бяхме приети много топло. В Ефрейтор Бакалово ни посрещнаха с домашна питка по местна рецепта. По селата и малките градове се вижда, че хората помагат едни на други. Много ми се иска това да отправим като послание към всички българи”.
Елица Стаменова, която за четвърти път участва в Дунав ултра, потвърди впечатленията му. “Намирахме нови приятели, а в някои села ни посрещнаха като почетни гости. Хората са много топли”.
Другият призив на Асенов е шофьорите да са по-внимателни. “Да забавиш няколко секунди, няма да ти коства нищо. Като цяло хората караха съобразително”.
За шестте дни Асенов се е срещнал с няколко незрящи младежи и им предложил подкрепа от всякакво естество.
Той насочва вниманието си към следващото голямо предизвикателство – на 22 септември ще бяга на 66 км на Пирин ултра, където положителната денивелация е над 4000 м.