https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщиниБялаБяла отбеляза на Рождество Богородично 100-годишнината от освещаването на църквата "Свети Георги"

Бяла отбеляза на Рождество Богородично 100-годишнината от освещаването на църквата “Свети Георги”

С архиерейска света литургия на днешния празник Рождество Богородично бе отбелязана 100-годишнината от освещаването на храма “Свети Георги” в град Бяла, област Русе.

Богослужението възглави Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум.

“Голяма е радостта, която изпитваме всички заради това, че се намираме на тържеството за изпълването на цел век от освещаването на този благолепен храм от нашите прадеди. Това говори за няколко неща. Първо – за уважението към вярата и традициите. След това е уважението към труда и приноса за обществото от страна на нашите предци. И третото, най-важно нещо, е, че били сме, сме и ще останем твърди в Христовата вяра, верни на Христа Спасителя, в чието име всички ние сме кръстени. Радвам се, че в голямо число дойдохте да се помолим и за здравето на всички нас, на нашите семейства, на нашите деца”, каза пред събралите се миряни Негово Преосвещенство Макарий.

По думите му онова, което ни събира в храма, е Христовата тайна и Христовата жертва, Христовото име.

“Когато християните придобият тази цялост около Христос и успеят да реализират понятието за Христово тяло, за Христово единство, тогава целостта на тази общност, която се сплотява в молитвата, в името Христово, се изразява и чрез вървенето по пътя на Христос, по пътя на Христовите заповеди, послушанието към Христос, а това означава единение. Единството в църквата ще се прояви след това в многообразни плодове в различните сфери на обществения живот. Това е закон, духовен закон”, каза още Главиницкият епископ Макарий.

По думите му за това ни призовава и празникът, който отбелязваме днес – Рождеството на Света Богородица.

“Празнуваме раждането на Света Богородица, защото тя олицетворява първосъздадения човек преди грехопадението. Раждането на Света Богородица става по чудесен начин. Но не по начин, който е свръхестествен. Света Богородица се ражда напълно естествено, както всеки един от нас, но е плод на послушанието на родителите й, защото те са били в напреднала възраст”, каза още викарият на Русенския митрополит Наум.

Децата трябва да бъдат възпитавани в духа на кротостта и любовта, каза Главиницкият епископ Макарий.

Негово Преосвещенство обърна внимание и на нещо, което притеснява не само духовниците, но и цялото общество – “липсата на достойно, много често за съжаление, поведение от страна на младите и не само на тези, които са в юношеска възраст, ами много често дори и на тези, които са в детска възраст”.

“Казахме, че най-важното нещо, което Бог изисква и изискваше, за да се появи сред нас, за да е тук сред нас, това е светостта. За да може тази святост и отличие в поведението на децата да се прояви, те трябва да бъдат възпитавани в духа на кротостта, в духа на любовта и най-вече в духа на въздържанието – въздържание от всичко, което не е полезно”, отбеляза Макарий.

По думите му въздържанието, когато е приучено от ранна възраст, дава чудесни благословени плодове, защото “само този, който се е научил да смирява своята плът, само той може да се запази и да се въздържа и от греха, и от изпитанията, с които човек се сблъсква”.

“Виждате, че на този голям празник, на мястото, където светостта се получава, където се придобива, децата липсват. Това е наш ангажимент. И за да се стигне до следващия голям юбилей – 150 години от построяването на храма и отбелязването на нашата вяра, това ще го направят нашите деца, но ще го направят, ако ги приучаваме и ги водим в храма”, обясни Главиницкият епископ.

По думите му много често хората казват, че няма подходяща среда – дали в училището, дали на улицата децата се разсейват и се учат на неподходящи неща.

“Но ще дам за пример Света Богородица, която е от Назарет. В Свещеното писание се казва, че Назарет било място, известно със своите неприлични порядки на жителите. Но в това място и в тези условия, благодарение на праведността, на праведния живот на родителите й и благодарение на посвещението и пълното отдание на Божията воля, може да се роди и нещо свято. Това е и моят призив към вас като родители, като дядовци и баби, за което трябва да се погрижим”, заяви още Негово Преосвещенство.

Бяла получи като дар частица от мощите на Свети Георги.

Архиереят донесе в храма и мощехранителница с частица от мощите на свети Георги Победоносец, която ще остане като дар за църквата за благословение на жителите и гостите на Бяла.

“Голямо богатство вече имате във вашия град, във вашия храм. Да можем да се обърнем с молитва към него. Всеки от вас, който има нужда от Божията помощ, и всички ние, които търсим светостта, можем да идваме тук да коленичим пред свети Георги и да го помолим за помощ”, каза Макарий.

Църквата “Свети Георги” е една от най-красивите в България, каза кметът на Бяла.

На литургията в храма присъстваха областният управител на Русе Драгомир Драганов и кметът на Бяла Димитър Славов. “Нашият храм “Свети Георги” е един от най-красивите в България. Църквата е строена между 1910 г. и 1915 година. Архитект е Димитър Шойлев, а скулптор е италианецът Матей Кошута”, каза Славов. Той обясни, че камбанарията е висока 20 метра и има четири камбани – подарък от руския император Александър II, като най-голямата тежи 1500 килограма и е висока 1,10 метра.

Програмата по повод на годишнината от освещаването на храма продължи с концерт на Илия Луков. Участват и танцовите формации “Шарена гайда” и “Жарава”. Празникът ще приключи тази вечер с концерт на Братя Аргирови и с 3D-мапинг шоу върху реставрираната част на моста на Колю Фичето.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X