Днес (16-ти септември от 11:00) е второто заседание по съдебния спор между граждански организации и РИОСВ – Велико Търново от една страна и фирмата на Гайтански “Петрургия” ООД от друга, от чийто изход зависи дали край село Върбовка, община Павликени, ще бъде построен огромен инсинератор, с капацитет да изгаря отпадъците, произведени в цяла България.
Проектът стана повод за активни граждански протести в общините Павликени и Севлиево през 2022 г. Съоръжението, планирано да изгаря 1160 тона RDF гориво на ден, дефакто би превърнало един от най-плодородните земеделски райони на Дунавската равнина в център на изгарянето на отпадъци в страната.
Както Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) вече показа в разследването си „Вълкът на Върбовка“, проектът на „Петрургия“ дълго време се радва на благоразположение от страна на местната власт в региона, въпреки опасенията относно потенциално вредния му ефект върху публичното здраве и околната среда. Така например, през зимата на 2022 г. Екологичен експертен съвет към РИОСВ – Велико Търново дава становище в полза на инсинератора.
След граждански протести и назначаването на нов директор начело на РИОСВ – Велико Търново, се провежда ново заседание на Експертния екологичен съвет, на което 19 от 21 членове гласуват „против“ проекта. На 28-ми април 2023 г. Директорът на РИОСВ издава решение, с което спира реализирането на инвестиционното намерение с аргумента, че са възможни сериозни негативни въздействия върху качеството на атмосферния въздух, почвите и водите и човешкото здраве.
„Петрургия“ обжалва решението на регионалната инспекция, а на 12-ти юли миналата година Административен съд – София област отсъжда в полза на инвеститора.
„АКФ вече коментира решението на съдия Емил Желев, който е бивш кадър на закрития Специализиран наказателен съд,“ каза Лора Георгиева от на правния екип на фондацията. „То е формалистично и по същество не се основава на закона.” Още: ВАС ще има последната дума за проекта на Вълка за огромен инсинератор край Павликени
Любопитен е и фактът, че жалбата на „Петрургия“ се озовава в областния съд след процедурна маневра, която дружеството на Гайтански предприема през февруари 2023 г. когато премества адреса си от София в Елин Пелин.
„Няма как да знаем със сигурност какво е мотивирало смяната на седалището на дружеството, но е факт, че благодарение на нея жалбата се гледа не в Административен съд – София град, а в Административен съд – София област, където съдът се оказва благоразположен,“ каза Георгиева.
Бойко Станкушев, директор на АКФ, изрази надеждата на организацията, че Върховния административен съд (ВАС) ще разгледа казуса по същество, спазвайки националното и европейското законодателство.
„Залогът е сериозен – здравето на хората от Павликени, Севлиево и региона, както и правото на всички граждани на България на чиста околна среда,“ каза Станкушев. Още: РИОСВ се скри за завода на Вълка, още не му е пратила възраженията срещу него
Румен Гайтански е дългогодишен играч в бизнеса с отпадъци. Свързани с него фирми контролират сметоизвозването в няколко градове на България, както и в редица райони на София. В момента Гайтански е в ареста и е обвинен като подбудител в разследване за отпуснат му кредит от 148,5 млн. лв. от Българската банка за развитие. Сочен като приближен на почетния председател на ДПС, Ахмед Доган, след ареста си Гайтански разпространи писмо до медиите, в което твърди, че разследването срещу него е следствие от „актуалната политическа обстановка“.