Регионалният исторически музей в Русе ще бъде домакин на XXVIII Международна нощ на прилепите, която ще се проведе на 21 септември 2024 година. Събитието ще се състои в Лапидариума на музея от 17:00 до 20:00 часа, като при неблагоприятни метеорологични условия ще бъде преместено в Екомузея с Аквариум на улица “Етър” 3.
Програмата включва разнообразни образователни и занимателни дейности, насочени към всички възрастови групи. Посетителите ще имат възможност да участват в работилници за изработване на домино и макети на прилепи, да се включат в образователни игри и да научат повече за живота на тези fascinating нощни създания.
Една от атракциите ще бъде демонстрацията “В ръкавиците на прилепаря”, където участниците ще се запознаят с методите за улавяне и маркиране на прилепи. За най-малките е предвидено ателие за украса на сладки с форма на прилеп и възможност за фейспейнтинг с прилепни мотиви.
Кулминацията на вечерта ще бъде презентацията “Провокация с Ехолокация”, която ще включва демонстрации и интерактивни игри, разкриващи уникалните способности на прилепите за ориентация в тъмното.
България е дом на 33 от 35-те вида прилепи, срещащи се в Европа, всички от които са насекомоядни. Тези животни играят важна роля в екосистемата, като контролират популациите на вредни насекоми. Например, едно малко кафяво прилепче може да изяде до 1000 комара за една вечер, което го прави естествен съюзник в борбата с тези досадни насекоми в градските райони.
Пещерата “Орлова чука”, намираща се на 45 километра от град Русе, е третата по дължина в България и е дом на над 10 вида прилепи. Тя е призната за подземно убежище с европейска и световна значимост според EUROBATS. В пещерата са открити останки от късния палеолит, включително кости от пещерна мечка и следи от човешки живот, което я прави не само природна, но и историческа забележителност.
Международната нощ на прилепите е част от информационна кампания, която се провежда за 28-ми път в България. Целта ѝ е да образова обществеността за важността на прилепите и да помогне за тяхното опазване. Събитието се организира с подкрепата на Сдружение “Приятели на музея” и EUROBATS.