Книгата „Русе – за първи път в България“ беше представена във Валенсия на традиционния международен фестивал на фотографията и дебата „ValenciaPhoto“. Проявата се състоя в Обществената библиотека „Пилар Фаус“, а в събитието се включи един от съавторите й – инж. Йовчо Стоянов. Той е съавтор и на множество други книги и изложби, посветени на историята на Русе и на русенския край.
На представянето присъстваха директорът на фестивала Николас Лоренс, генералният консул на Република България във Валенсия Надя Кръстева, Илиян Илиев – завеждащ консулска служба, консулът на Литва Александър Кудаба, директорът на библиотеката Рома̀ Франсез, както и представители на местната българска общност.
“Тази книга в Европа не е никак лесно да бъде представена. Средностатистическият европеец се е родил и живее в самата Европа. За него тя е даденост и той не може да разбере стремежа на нашите предшественици да се европеизират и да се приобщят към цивилизованите народи. Само който добре познава историята на балканските страни, които в продължение на векове са тънели в изостаналост, безпросветност, липса на елементарни човешки права, без собствена интелигенция и държавност, може да разбере неистовото желание на нашите народи за свобода, а оттам и към развитие – културно-просветно, развитие стопанско и промишлено, което да доведе до по-добър живот за народа”, отбеляза в началото на представянето на книгата инж. Йовчо Стоянов. Той направи кратък исторически преглед на развитието на Русе през последните 180 години, посочвайки отделните етапи на икономически, социален и културен растеж.
В края на изложението си той заяви, че книгата ще покаже на младото поколение през какви трудности са минали нашите предци, но не са се отказали в своите стремежи да развият, да модернизират и европеизират страната си. “Тя може да послужи за пример за подражание в днешно време, тъй като светът се развива динамично и ние не трябва да изоставаме от общите достижения на човечеството”, подчерта инж. Стоянов.
Той допълни, че изданието е отпечатано по инициатива на кмета на община Русе Пенчо Милков през 2023 г. в партньорство с Регионалния исторически музей, Държавния архив и Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. В авторския екип влизат още Стоян Стоянов – Комитски, инж. Румен Кузов и Хачик Лебикян. Редактор е русенският историк и журналист засл. доц. Живодар Душков.
Събитията и фактите в книгата обхващат периода от 1843 година до наши дни. Подредените хронологично събития са богато илюстрирани, като част от снимките и документите се публикуват за първи път. Поместените текстове са преведени на английски език, за да може изданието да се ползва и от чужденци. Съавторът на книгата не пропусна да благодари за съдействието и помощта на консултанта Боян Драганов и колекционерите Илиян Илиев и Дитер Хес.
Генералното консулство на Република България във Валенсия участва във фестивала с още една проява. Днес в двореца музей „Ел Алмудин“ ще бъде открита голяма фотографска изложба на тема „От Валенсия към света“, чиято цел е да покаже сходствата между различните страни и култури. Със съдействието на консулството нашата страна ще бъде представена с фотографската изложба „Посоки“ на Държавния културен институт към министъра на външните работи.
Експозицията включва изображения, заснети от любители на фотографията, без ограничения във възрастта и професионалния опит, които отразяват темите за глобализацията, идентичността, междукултурния диалог и толерантността между различните нации.
Фестивалът „ValenciaPhoto“ започна на 11 септември и ще продължи до 22 септември. Той е предназначен за любители и професионалисти, които показват обичаи, портрети и пейзажи от различни държави. Форумът се провежда от 23 години, като през миналата година регистрира над 20 000 посетители.