https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОткриха бактерия на холера в умряла риба в язовир "Въча"

Откриха бактерия на холера в умряла риба в язовир “Въча”

Бактерия на холерата и още два патогена откриха в умряла риба от язовир “Въча”. Заключението е на експерти от БАБХ, които направиха лабораторен анализ, след като им бяха предоставени проби. Изследването е предприето, тъй като през лятото измира сериозно количество риба във водоема, съобщи Dir.bg.

Затова проби за анализ са изпратени в Българската агенция по безопасност на храните. Резултатът от анализа на умрялата есетра показва наличие на три патогена – vibrio cholerae, aeromonas hydrophila и aeromonas veronii. Протоколът е подписан от доц. Петя Орозова и д-р Димитър Иванов от БАБХ на 29 юли т.г. Предписани са антибиотици за рибата, тъй като само те унищожават грам-отрицателните бактерии, каквито са и трите.

“При лабораторен анализ и микробиологично изследване на проби риба в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт /НДНИВМИ/ са изолирани Vibrio cholerae, Aeromonas hydrophila и Aeromonas veronii във вътрешни органи и кръв”, потвърдиха от БАБХ. Според тях не холерният щам е убил рибата. “Установено е, че Vibrio cholerae не е причина за смъртта на рибите и не представлява опасност за здравето на хората, тъй като щамът е Cholerae toxin A-. След антибиотична терапия и повторен анализ, бактерията не е открита”, посочват от агенцията в отговор до медията ни.

За изследването на БАБХ е сигнализиран и държавния здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на фона на обявения само преди дни първи случай на холера у нас за над 100-годишен период. Болният беше индиец и се предполагаше, че е бил заразен в родината си. Доц. Кунчев обясни, че холерните вибриони се срещат в околната среда, но са опасни за човека, само когато са аглутиниращи. Според него в случая става въпрос за неаглутиниращи вибриони и няма риск за населението. Според протокола от изследването, останалите два патогена, открити наред с холерните вибриони в мъртвата риба, са грам-отрицателните бактерии aeromonas hydrophila и aeromonas veronii. Двата патогена виреят в сладка и солена вода, но също и във водните организми – риби, раци, жаби, скариди. Могат да причинят дори сепсис.

Сигнал е подаден и към Басейнова дирекция относно състоянието на водата в язовира. Директорът за “Източнобеломорски район” със седалище Пловдив, Васил Узунов, заяви, че от много време не са получавали сигнали за замърсяване там. Той обясни, че ведомството прави мониторинг 4 пъти в годината, предстои последният, но нямат такива данни за язовир “Въча”.

Рискът за човека намалява от факта, че този язовир е под шапката на НЕК и водата му поначало не се използва за битови и питейни нужди. Така няма опасност някой да пие замърсена вода. Другият начин на заразяване е от фекалии, мръсни ръце и консумация на заразена храна. Достатъчно е човек да не яде рибата сурова и да я пипа с ръкавици, ако има съмнения.

На този фон не стихва желанието водоемът да се използва и за водоснабдяване. Идеята и намеренията за това са поне от 40 години насам. От язовира, който се намира на границата между Смолян, Пазарджик и Пловдив, възнамеряваха да захранват с вода не само Пловдивска, но чак Хасковска област. Особено активни са властите от града на тепетата, които отдавна настояват пред редица правителства водата на “Въча” да се използва и за питейни нужди. В Плана за управление на речните басейни, който се изготвя от МОСВ, язовирът вече е записан като питейно-водно тяло, поясни още Васил Узунов от Басейнова дирекция. Водоемът е включен като такъв и в първия план от 2016 г., както и във втория – от 2020 г., а сега предстои да излезе и третият план, като вероятно отново язовирът ще бъде вписан като питейно водно тяло, прогнозира шефът на подразделението на Басейнова дирекция “Източнобеломорски район”. На въпроса защо фигурира като такъв обект, след като не се използва за питейни нужди, Васил Узунов обясни, че ЕК дава това право за предварителна промяна на предназначението с оглед на осъществяването на бъдещи проекти.

Такъв проект се появи по времето на служебния регионален министър Иван Шишков – за довеждащ водопровод от “Въча”, който по негово предложение и след среща с ВиК-холдинга и местната власт в Пловдив, стана и национален обект с решение на кабинета през пролетта на 2023 г. Проектът за водоснабдяването от “Въча” обаче беше обявен за национален обект на зелено, тъй като нито бяха осигурени средства, нито беше уточнено откъде ще дойдат те – от бюджета, от концесия, от публично-частно партньорство или от еврофондове. Няма заложени пари в бюджета, обясни през октомври 2023 г. следващият министър на регионалното развитие след Шишков – Андрей Цеков. Проектът се оказа замразен, не заработи и работната група, която създаде предшественикът му с участие на няколко ведомства. А за да стане изобщо тази част от каскадата “Доспат-Въча” водоснабдителен обект и язовир “Въча” да захранва дори Хасковска област, са нужни много сериозни средства – поне 1 милиард лева. Наред с цялото изграждане ще се наложи и строеж на пречиствателна станция, тъй като очевидно при коктейла от бактерии във водата на язовира, видно от пробите на умрялата риба, тя не е годна да се използва за питейни нужди.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X