Нов вариант на вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID, се разпространява с пълна сила в Европа и може скоро да стане доминантен, съобщи Би Би Си.
За първи път той е идентифициран в Германия през юни. Класифициран като подлиния на Omicron, XEC носи мутации в шиповия протеин, които може да подобрят неговата вирулентност тази есен. През последните години някои варианти на COVID-19 се оказаха по-тежки от други. За да разберем дали това е случаят с XEC обаче, ще трябва да изчакаме още няколко седмици или месеци, каза д-р Елизабет Хъдсън, регионален шеф на инфекциозните болести за Kaiser Permanente, Южна Калифорния, пред Mirror.
XEC е хибриден щам на вируса, получен от по-ранните подварианти на Omicron KS.1.1 и KP.3.3, като KS.1.1 в момента е доминиращият вариант в Европа. Досега 500 проби, съдържащи XEC, са идентифицирани в 27 страни – Полша, Норвегия, Люксембург, Украйна, Португалия и Китай, съобщава The Independent. Най-много са случаите в Дания, Германия, Обединеното кралство и Нидерландия.
Според експерти на СЗО, цитирани от Би Би Си, симптомите на XEC са стандартните при настинка и грип – втрисане, кашлица, загуба на обоняние или вкус, задух, чувство на умора или изтощение, болки в тялото, главоболие, възпалено гърло, запушен нос или хрема, диария, гадене или повръщане.
Експертите твърдят, че ваксините и бустерните инжекции остават решаваща защита срещу XEC.
В България вече стартира имунизационната кампания. В страната са доставени 84 960 дози иРНК ваксини срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2 на производителя Pfizer-Biontech. Ваксините вече са предоставени на регионалните здравни инспекции за организиране на имунизационния процес по места. Приложението им е безплатно и вече започна в цялата страна.
От началото на месеца има над 1500 имунизирани – най-малкият пациент е на 1 година, а най-възрастният на 99 г.
За приоритетни групи са определени хората на възраст над 59 г., тези с хронични заболявания (диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др.), имунокомпрометирани – хора с HIV, трансплантирани и др., бременни жени, медицински персонал, както и потребители и персонал на социални институции.