Торнадо се формирало в морето край Ахтопол на 20 септември. Видеото е публикувано във фейсбук страницата на НИМХ и е заснето от метеоролога Станислава Радева.
Торнадото, наричано също смерч, е силен атмосферен вихър, който образува въртящ се стълб от въздух, свързващ повърхността на земята с кепусто-дъждовен облак.
Торнадата имат различна форма и размер, но в най-честия случай имат вид на фуния, чийто тесен край опира в земята и обикновено е заобиколен от облак отломки и прах.
При повечето торнада скоростта на вятъра е до 180 км/ч, диаметърът им на повърхността е около 80 м. Най-силните могат да достигнат скорости на вятъра над 480 км/ч.
Сред различните видове торнада са наземните, многовъзловите и водните. Водните смерчове се характеризират със спираловиден фуниевиден стълб, свързващ голям купест или купесто-дъждовен облак с водна повърхност.
Такива спираловидни стълбове често се образуват в областите, близки до екватора и са по-редки в умерените ширини.
Торнада са наблюдавани на всички континенти, с изключение на Антарктида, основно обаче се образуват в т.нар. Алея на торнадата в централните и югоизточни части на САЩ.