Така наречените „контактни бележки“ за детските градини да отпаднат, а здравно-профилактичните карти да станат дигитални. Това предлагат от Здравото министерство.
За втори ден Гергана и синът й са пред лекарския кабинет за контактна бележка – нужна, за да се върне на градина.
„Мисля, че е голяма тежест върху всички родители, както и за докторите. Тук винаги е голяма навалица и основно са хората за контактни бележки“, казва Гергана.
Бележките се изискват от градините след повече от 10 дни отсъствие. В тях лекарят се подписва, че детето не е общувало със заразно болни.
„Майката идва, преглеждаме детето, тя предния ден е пристигнала от екзотична дестинация. То е пътувало със самолет. След това майката го отвежда в мола. Там пак е подложено на контакт. Този лекар е принуден да напише, че детето няма контакт със заразни заболявания. Това е нонсенс“, обяснява доц. Йорданка Узунова, началник на клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Лозенец“ София.
Целта на тази мярка, както и на дигитализацията на здравните картони, е да облекчи и родителите, и лекарите.
„Ще отпадне задължението на родителите за предоставяне на посочената информация в детските градини на хартиен носител и намаляване на тяхната ангажираност“, посочват от здравното министерство.
„Те стоят на едни опашки, безумни, големи и чакат. И в този коридор те се сблъскват с деца с вирусни заболявания“, казва още доц. Узунова.
Дори и при дигитализация на здравните картони преглед на детето преди издаването им остава задължителен. Промяната би могла да стане факт от новата учебна година.