https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоНереално скъпи имоти в Русе

Нереално скъпи имоти в Русе

Жителите на град Русе са изправени пред безпрецедентно поскъпване на жилищата, съчетано с намаляващ брой имотни сделки. Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ), цените на жилищните имоти в крайдунавския град са се повишили с над 13 процента в сравнение с предходното тримесечие. Това драстично увеличение поставя Русе на челно място в класацията на градовете с най-бързо растящи цени на имотите в България.

Паралелно с ценовия скок се наблюдава и спад в броя на сключените имотни сделки. За последната година те са намалели с близо 8 процента, което е показателно за нарастващото несъответствие между търсенето и предлагането на жилища в града.

Брокерите в Русе отчитат ограничено предлагане на жилища за продажба, съпроводено с високо търсене. Тази ситуация допълнително затруднява потенциалните купувачи, много от които вече считат цените за “нереално високи”.

Ангел Иванов, местен жител, споделя своите наблюдения: “Жилищата с тези заплати са скъпи. Една панелка от 30-40 хиляди евро сега е 60-70”. Неговото изказване илюстрира драстичното повишение на цените, което прави покупката на жилище все по-непосилна за средностатистическото семейство.

Друг гражданин, който току-що е излязъл от банката, където е кандидатствал за кредит, споделя: “С кредит става много по-трудно”. Това изказване подчертава нарастващите трудности, с които се сблъскват хората, опитващи се да финансират покупката на жилище чрез банкови заеми.

Красимир Бъчваров прави интересно сравнение с международния пазар: “Ти за 150 хиляди евро ти в Испания ще си купиш на брега на Средиземно море, даже два по 75. Това не е нормално”. Това поставя под въпрос адекватността на цените на имотите в Русе спрямо международните стандарти.

Въпреки високите цени, България остава сред страните с най-ниски лихви по кредити в Европа. Този фактор продължава да поддържа интереса на купувачите, но същевременно допринася за допълнително повишаване на цените на имотите.

Марин Гюрчев, председател на Асоциацията на русенските брокери, дава повече информация за ситуацията: “Повечето са на кредити, толкова много скочиха жилищата, че е невъзможно да се извадят пари. Може би над 70 процента са с кредити”. Той допълва, че от финансовата криза през 2007-2008 година насам, цените на имотите в Русе следват само възходяща тенденция: “В центъра на града над 1300-1500 евро са цените на квадратен метър”.

Интересен факт е, че много купувачи все още предпочитат да закупуват имоти “на зелено”, въпреки рисковете, свързани с този тип инвестиция. Според брокерите, в близко бъдеще не се очаква спад на цените.

В национален мащаб, след Русе, град Пловдив се нарежда на второ място по ръст на цените на жилищата с 5.3 процента увеличение. София и Варна следват с близо 3 процента поскъпване на имотите.

Тази ситуация поставя сериозни въпроси за достъпността на жилищата в Русе и други големи градове в България. Докато цените продължават да растат, а броят на сделките намалява, все повече семейства се изправят пред предизвикателството да осигурят собствен дом в условията на динамичен и все по-скъп имотен пазар.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X