https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноЕкип на Русенския университет и туристическо дружество „Академик“ откри древни жертвеници край...

Екип на Русенския университет и туристическо дружество „Академик“ откри древни жертвеници край Красен

Екип от Русенски университет „Ангел Кънчев“ заедно с членове и приятели на Спортно-туристическо и природозащитно дружество „Академик“ разкри древни жертвеници, известни още като шарапташи, в района на село Красен. Това съобщи пиарът на висшето учебно заведение Виктория Иванова.

Тя добави, че проучвателната дейност и разчистването са се провели в рамките на една седмица, в резултат на което е разкрит и разчистен обект, оставен в забвение от десетилетия.

Иванова уточни, че откритието е направено по време на подготовката на трасето за крос-похода „Русенско Поломие“ в местността Царева локва. Първоначално са забелязани четири издълбавания в малка крайпътна скала. Стара снимка на мястото обаче е накарала екипът от университета да предприеме цялостно разчистване на съоръжението. От висшето учебно заведение коментираха, че шарапташът с размери от около 30 кв. м. и допълнителни 11 издълбавания може да се окаже един от най-големите в района на Поломието.

След разчистването на терена е оформена пътека до откритото съоръжение. То е обозначено и с информационна табела с данни, предоставени от уредника от Регионалния исторически музей в Русе Евгени Георгиев. Според тях подобни шарапташи са повсеместно разпространени в долината на Ломовете, като първите са описани от Карел Шкорпил през 1914 година.

„Състоят се от две взаимно свързани корита. Понякога има допълнителни издълбавания за горна дървена част. Срещат се високо над скалните венци и в ниската част на каньона. Повечето от занимавалите се с тези обекти по Ломовете ги обвързват с Първото българско царство, други ги отнасят към Античността, а е възможно и тяхното използване за производство на вино и отмиване на руда“, се посочва още в информацията от музея.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X