https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоЗа първи път на цял випуск от над 61 000 деветокласници ще...

За първи път на цял випуск от над 61 000 деветокласници ще бъдат проверени уменията по природни науки на електронни устройства

За първи път на цял випуск от над 61 000 деветокласници ще бъдат проверени уменията по природни науки на електронни устройства. Изследването ще се състои днес и утре от 8:00 ч., като вече е създадена цялата необходима организация, а на учениците е дадена възможност да се упражняват с примерни задачи в електронна среда. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, който в петък провери готовността за предстоящата проверка във великотърновската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Ангел Попов”. Екипът на училището демонстрира как учениците влизат в платформите, времето и как се решават задачите, както и предаването на готовите работи.

“Всички задачи са разработени по начин, който да не проверява механичното възпроизвеждане на знания, а на конкретни умения”, каза министър Цоков. По думите му, за да се инициира разговор в обществото за евентуално бъдещо провеждане и на важни за системата изпити на електронни устройства, е важно да се провери и практическата готовност на системата за това. “В тази връзка в предстоящите тестове в понеделник и вторник ще се тестват два различни електронни модула, а училищата имат възможност да изберат в един или два дни да ги проведат”, обясни министърът.

“Повечето международни изследвания също се провеждат на електронни устройства и е важно да подготвим учениците за това”, каза министър Цоков. Той обясни, че и задачите за деветокласниците са разработени по примера на задачите PISA и така те ще са по-подготвени за предстоящото международно изследване през следващата година.

Министърът обясни, че резултатите от измерването могат да бъдат вписани като текуща оценка по съответния предмет, но само по желание на ученика и по преценка на учителя. “Искаме учениците да са максимално спокойни и да покажат уменията си, а не да мислят за оценки и да се притесняват от представянето си”, подчерта образователният министър.

Във връзка с измерването на умения Министерството на образованието и науката (МОН) е изпратило инструкции до училищата. Тестовете за него са в два варианта, съобразно двата дни на провеждане. Всеки ученик влиза с edu.mon.bg акаунта си, където ще решава тест от три части – по биология и здравно образование, по физика и астрономия, по химия и опазване на околната среда. Всяка част включва до десет задачи/казуса. Ученикът разполага с 30 минути за всяка част, като до приключването й ще може да се връща и променя отговорите си. Тестът съдържа отворени и затворени въпроси, като на места се изисква ученикът да запише свободно верния отговор. Използва се само кирилица.

Министър Галин Цоков подчерта във Велико Търново в петък, че това не е изпит за външно оценяване и няма да се включва задължително като оценка в академичното досие на ученика. Ако ученикът желае и учителят прецени, оценката може да бъде вписана като текуща по съответните предмети, свързани с природните науки. Целта е важна и за образователната система, защото всички международни сравнителни проучвания се извършват на електронни устройства. Това е втора задача на този тест, защото следващата година през април предстои следващото сравнително изследване PISA – 2025, което е насочено точно към природните науки. Тогава деветокласниците отново ще решават на електронни устройства подобен тип задачи. Това, което те ще направят в понеделник и вторник ще е специфична подготовка и за тези предстоящи тестове. Някои от задачите в сегашния изпит са свързани с проблеми, като зелената енергия, устойчивото развитие, опазването на околната среда, каквито ще бъдат включени и в тестовете PISA през предстоящата година.

Установяването на равнищата на уменията на деветокласниците е свързано със знания, придобити в предходния етап на обучение. Затова девети клас е благоприятен за това, защото учениците, независимо в какъв профил гимназия са, идват с едни и същи знания и умения от седми и осми клас, обясни министър Цоков.

“Информацията, която ще получим от този тест, ще ни даде възможност да видим към какво трябва да се насочи в бъдеще обучението по природни науки основно в образованието до девети клас, за да могат децата да бъдат още по-успешни. Второто важно нещо е, че тези задачи са с практическа насоченост и знанията не трябва да са сами по себе си знания по съответните учебни предмети, а такива, които ученикът може да приложи в конкретни практически ситуации, така че да демонстрира наистина умения, нужни и в живота”, каза образователният министър във Велико Търново в петък.

По думите му очаква се окончателните резултати да бъдат готови до десет дни след приключването на изпитите. Министърът обясни, че подготовката за това оценяване продължава вече повече от месец и половина, и е събрана информация от всички образователни институции за готовността за осъществяването му. Той припомни, че по проекти на МОН са купени над 100 000 електронни устройства и така е осигурена нормална работа на учениците и на техните учители.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X