Просветното министерство е разработило модул, в който всеки учител може да се регистрира, за да потърси помощ за справяне с професионалния стрес и бърнаута. Според просветния министър проф. Галин Цоков това е важен инструмент, особено за младите учители, защото често те се чувстват изправени сами срещу предизвикателствата на професията и е нужно да имат подкрепа, за да могат да се приобщят и да останат трайно в образователната система.
Модулът е разработен по програмата на МОН за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти и може да се открие тук или на следния адрес – https://stressportal.fmi-plovdiv.org. В него учителите могат да се запознаят с основните концепции за стреса, бърнаут синдрома и психичната устойчивост, както и да попълнят анкета за влиянието на психосоциалните фактори на професионалната, семейната и социалната среда върху риска от появата на бърнаут синдром.
В портала са публикувани тестове, които да помогнат на педагогическите специалисти да разпознаят рисковете от бърнаут. След това, според резултатите се предлагат упражнения, техники и стратегии за повишаване на устойчивостта – предложени са 33 насоки към индивидуални и групови техники, упражнения, тренинги и стратегии за повишаване на психологическата устойчивост и допълнителен достъп до ресурси с полезна информация: литература, аудио и видео материали.
Порталът предлага и индивидуализирани услуги – като “Индивидуален план за справяне със стреса”, “Активиране на поведенческа промяна”, “Проверка на напредъка”. Те могат да се използват като самостоятелно ръководство за професионално развитие или като част от програма за обучение за бъдещи/настоящи учители. Целта им е педагозите да получат конкретни препоръки, които могат да бъдат прилагани директно на практика, както и примери, които да ги подкрепят в ежедневната им работа.
Сред някои от любопитните препоръки например са практикуване на медитация или на ментална визуализация на постижението – най-общо това е 15-минутна релаксация, в която човек си представя ярка картина на желаното постижение, опитвайки се да го почувства. Изпълняване на упражнението “три хубави събития от деня” също е сред препоръките за по-голяма осъзнатост и ориентиране на мислите и емоциите, свързани с преживяванията през деня, в положителна перспектива. Техниката прогресивна мускулна релаксация, както и дишане в ритъм 4-7-8 и са други практики, които учителите биха могли да опитат за намаляване на стреса.
Голяма част от учителите у нас страдат от симптоми на професионално прегаряне, сред причините за които са прекомерната бумащина, лошата дисциплина в клас, неучастието на голяма част от учениците и техните родители в образователния процес и др., показва изследване на синдикат Образование към КТ “Подкрепа”. Затова от синдиката настояват учителският труд да бъде прекатегоризиран към втора категория труд.
В полза на учителите са и другите два модула от програмата на МОН “Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти” с бюджет от 270 хил. лв. за 2024 г. (именно по третия модул е разработен порталът в помощ на бърнаут). До 100 учители могат да отидат на профилактичен преглед, като им се възстановяват до 50 лв. от разходите, а до 1000 души – да отидат на рехабилитация по програмата на НОИ, за което ще им се възстановят 150 лв. от разходите, направени за доплащане на храна и такса резервация, пише “Сега”.