https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоПреди 142 години в Русе пускат на вода първия български метален кораб

Преди 142 години в Русе пускат на вода първия български метален кораб

На 4 ноември 1882 г. във Флотския арсенал в Русе е пуснат на вода първият български метален кораб – Бот-1, с което се поставя началото на българското корабостроене. Корабът е с дължина 16 м, широчина 3 м и водоизместимост 60 тона. По това време дори в една от най-развитите индустриални страни в света – САЩ около 80 на сто от произведените кораби са все още дървени, а първият руски железен кораб на Черно море е построен едва през 1873 г., т.е. само 9 години преди Бот-1, въпреки несравнимо по-богатия корабостроителен опит в Русия.

Това е основанието през 1993 г., въпреки че Флотският арсенал няма нищо общо с Пристанищна работилница в Русе (общоизвестният предшественик на Русенска корабостроителница), датата 4 ноември да бъде обявена за Професионален празник на русенските корабостроители.

В периода ХV-ХVІІ в. Русчук е най-големият корабостроителен център за гребни и ветроходни плавателни съдове в българските дунавски земи. От ХVІІ век в устието на р. Лом, там където днес е лиманът на Русенска корабостроителница АД, зимува Дунавската военна флотилия, достигаща до 50 фрегати, а градът е седалище на адмирал. При посещението си в Русчук през 1640 г. католическият епископ Петър Богдан отбелязва, че понтонният мост между двата бряга на реката е направен от кораби, наречени думбази.

Успехите на града в усвояването на река Дунав са отразени в европейската литература чрез историческия роман на Жюл Верн Дунавският лоцман (Jules Verne, Le pilote du Danube), чиито повествованието в голямата си част се развива в Русе.

От Русе водят началото си военното корабостроене и кораборемонт след Освобождението. При създаването на българския военен флот на 31 юли 1879 г. в Русе, му е предадена корабната ремонтна работилница, известна още като Флотски арсенал и Русенски портови завод. Тя е първото металообработващо предприятие в България и по своята материално-техническа база и броя на работниците е най-голямото предприятие на българската метална индустрия до началото на ХХ век.

Първият голям кораборемонт в освободена България е направен в Русе през лятото на 1879 г. с приспособяването на колесния параход Опит, дължина 60 м и водоизместимост 200 тона, за яхта на княз Александър Батенберг. Възстановени са няколко съда, извадени от река Дунав, с което са извършени първите в страната ремонти на корабни енергетични уредби.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X