На днешния ден православната църква отбелязва Рождественски (Коледни) заговезни.
Според християнските традиции това е последният ден, в който може да се яде месо, преди началото на 40-дневния Рождественски пост, който започва на 15 ноември и свършва на 24 декември (Бъдни вечер).
По време на поста е забранена консумацията на храни от животински произход, освен в дните, в които е разрешена консумацията на риба.
Според Православната църква пост телесен, без пост духовен, не допринася за спасението на душата, дори напротив, може да бъде и духовно вреден, ако човек, въздържайки се от храна, има съзнание за собственото си превъзходство. Истинският пост е свързан с молитва, покаяние, въздържане от страсти и пороци, изкореняване на лошите дела, прощаване на обидите, въздържание от съпружески живот, изключване на увеселителни и зрелищни мероприятия, дори гледане на телевизия.
Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета.
За православния човек постът е съвкупност от добри дела, искрена молитва, въздържане от всичко, включително и от храна. Телесният пост заедно с духовния образуват истинският пост.
На Коледните заговезни се готви пиле с кисело зеле, пълнени чушки с боб и мазнина. Точи се и вита баница с тиква – “тиквеник” с много орехи.
Православната църква почита паметта на свети Филип – един от 12-те апостоли на Христос, който от малък изучавал Свещеното писание и след Възкресението проповядвал Божието слово в земите на Сирия и Мала Азия.