Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор “Родина” през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.
Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров.
“Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика “Братя Дидерихс” в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век”, обясни Бейков.
По думите му това е ценен експонат. “Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров – един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор “Родина” и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен оркестър. Дюлгеров е човекът, който заедно с диригента Константин Илиев, е подбирал оркестранти – музиканти, които да съставят този оркестър, който след това за известно време е бил и оркестър на Русенската опера. Според мен съдбата на инструмента съвсем не е случайна, за да попадне отново в Русенската опера”, обясни Бейков.
Той каза, че клавиатурата на рояла не е в добро състояние. “За щастие имаме друг стар инструмент, който не може да бъде реставриран, но неговите клавиши от слонова кост съвпадат с тези и ще могат да бъдат подменени. Почти ще има автентичен вид и до средата на март идната година ще бъде в пълна изправност, за да може да се свири на него”, каза още Бейков.
Роялът ще бъде използван на сцената на Русенската опера на 18-и март 2025 г. като част от инструменталния ансамбъл, който ще изпълни световната премиера на монооперата “Алма”, посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер.
Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на известния диригент и поет Герган Ценов. Режисьор на спектакъла ще бъде Вера Немирова, а сценографията е на художника Юлиян Табаков. Световната премиера на операта “Алма” е част от програмата на международния фестивал “Мартенски музикални дни”.
Дарителят – д-р Ирина Славова, обясни и историята на рояла. “Когато бях малка, всички ходеха на уроци по музикални инструменти. Бях в детската градина, когато дойдоха от Дома на учителя – от школата по изкуствата, и решиха, че имам някакви заложби. Първоначално се бях записала на цигулка, но баща ми категорично каза, че трябва да свиря на пиано. Това била негова мечта. След това родителите ми решиха, че трябва да имам пиано, за да свиря вкъщи. Така намериха този роял. Той беше много по-скъп от обикновеното пиано. Струваше 2000 лева на онова време – през 1984 г. това бяха страшно много пари”, разказа д-р Славова.
Тя обясни, че решила да дари рояла, защото отдавна не свири на него, а и от много години не живее в България. “Искам това пиано по някакъв начин да си върши работата, да се използва от хора, които разбират от него и от музика и ще го поддържат”, каза още д-р Славова.
Архивистът в Русенската опера д-р Веселина Антонова обясни, че това е трети музикален инструмент, чиято история е проучена от нея и от Пламен Бейков, като е свързана с музикалните традиции на града.
“Преди няколко години открихме рояла, на който е свирил руският композитор и пианист Дмитрий Шостакович. Той се намира в Националното училище по изкуствата в Русе. Другият роял, който открихме, най-вероятно е купен от църковното настоятелство във връзка с работата на църковния салон. Той се намира в зала “Филхармония” в Русе, като на него е свирил Панчо Владигеров и други известни музиканти”, обясни д-р Антонова.