На тържествена церемония в аулата на Английската гимназия бяха отбелязани днес 55 г. организирана извънкласна дейност в България и работата през годините на „Техническо и научно творчество на младежта“, днес – Център за ученическо техническо и научно творчество. Гост на събитието бе заместник-кметът Енчо Енчев, като то бе уважено и от заместник-министъра на образованието Надежда Митева, както и от редица преподаватели, специалисти, научни работници и бивши възпитаници на кръжоци и школи.
„Във време на предизвикателства и динамични промени вие продължавате да се застъпвате за значимостта на извънкласната дейност като неизменна част от образователния процес и развитието на личността. Вашите усилия не само изграждат бъдещи професионалисти, но и създават хора с широк светоглед, морални устои и желание за принос към обществото“, обърна се заместник-кметът към присъстващите. За техния принос към развитието на извънкласната дейност в града и вдъхновението на младите таланти той удостои двама русенски преподаватели.
Инж. Валерий Машев работи дълги години в Окръжната станция на младите техници. Той е ръководител на творчески колективи, удостоени с призови награди от национални прегледи на отдел „Техническо и научно творчество на младежта“ /ТНТМ/, и е вдъхновение за поколенията млади хора. Неговата активна обществена дейност, организиране и финансиране на научни конференции и неуморни усилия в популяризирането на извънкласната работа са безценен принос за образователното, културното и социалното развитие на Русе.
Стефка Симеонова е изявен педагог, дългогодишен преподавател по химия, ръководител на кръжок и автор на ценната книга „Аз и моя клас“. Тя бе отличена за своя дългогодишен принос в образованието, както и за безупречния си професионализъм, посветеност и вдъхновение за поколения ученици.
Енчо Енчев връчи на двамата преподаватели плакет на Община Русе с признание и благодарност за дългогодишната им дейност.
По време на събитието бе припомнено историческото развитие на кръжочната дейност в града и бе очертано настоящето на извънкласните дейности. Своите спомени споделиха ръководители и възпитаници на форми в сферата на фундаменталните науки. Връчени бяха и плакети на името на проф. Дочо Дочев – основоположник на математическата школа в града.
На събитието присъстваха още началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, директорът на Центъра за ученическо техническо и научно творчество Велислав Йончев, директорът на Ученическа спортна школа Мая Петрова, доц. д-р инж. Галина Иванова – заместник-ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев“, както и директори на училища в града и представители на академичния състав на русенския университет.
ЦПЛР – Център за ученическо техническо и научно творчество е основан през 1969 г. като Станция на младите техници. Формите, които предлагат, осмислят свободното време на децата и допринасят за развитието им в различни области на познанието, което дава възможност за изява на регионални, национални и международни олимпиади, състезания и конкурси. Дейността на центъра обхваща разнообразни страни от живота на учениците в свободното им време през учебната година и ваканциите, като им съдейства пълноценно да се възползват от тях. С възпитаниците на центъра работят 7 щатни и дванадесет хоноровани преподаватели, предимно от РУ „Ангел Кънчев“ и от различни русенски училища.