https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдравеМинистерски съвет изменя пакета за здравни дейности, гарантирани от здравната каса

Министерски съвет изменя пакета за здравни дейности, гарантирани от здравната каса

Министерският съвет внесе проект за изменение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Мотивите на МС са свързани с необходимостта от включване в пакета от здравни дейности на НЗОК на допълнителни дейности, които да гарантират по-широк достъп на пациентите до медицинска помощ и да отразят допълнителни възможности за диагностика и лечение на пациентите.

Диагностиката на заболявания и тяхното ранно откриване е един от основните приоритети, залегнали в редица стратегически документи на Министерството на здравеопазването. Ранното откриване на редица заболявания е предпоставка за тяхното навременно лечение, което в много случаи предотвратява възникването на последващи усложнения от съответното заболяване, влошаване качеството на живот и инвалидизация на засегнатите лица.

Предлага се включване на нови видове медико-диагностични изследвания в извънболничната медицинска помощ, които до настоящия момент не са финансирани от НЗОК. Това касае изследвания от обхвата на медицинските специалности „Клинична лаборатория” и „Обща и клинична патология”.

Предвижда се включване на нови високоспециализирани дейности за извършване на имуноцитохимично изследване на биоптат и за извършване на ДНК анализ. В рамките на процедурата се осигурява на пациентите с онкохематологични заболявания възможност за прецизна диагностика, определяне на терапевтичната стратегия и нейната промяна, чрез провеждане на биомаркерна диагностика в обхвата на дейностите, заплатени от НЗОК.

Изследванията за определяне на албумин-креатининово отношение в урината и изчислена гломерулна филтрация са важни показатели за оценка на бъбречната функция, и също попадат в новата наредба.

В обхвата на профилактичните прегледи се предлага допълване на изследването на креатинин при лица от 20 до 65 години (жени и мъже) с изчисляване на гломерулна филтрация.

С проекта на наредбата се предлага конвенционалната цитонамазка в профилактичните прегледи на жени на възраст 30-40 години да се замени с „течно-базираноцитологично изследване на материал от шийката на матката”.

Финансовите средства за прилагането на промените са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната календарна година. Предвид факта, че част от предложените нови дейности разширяват обхвата дейности в пакета на НЗОК, влизането в сила на наредбата определя необходимост за тях да бъдат предвидени финансови средства в Закона за бюджета на НЗОК от 2025 г.

Например пазарната цена на изследването „течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката” е 30-33 лв., а за изследването „изчисляване стойност на гломерулна филтрация въз основа на серумния креатинин (eGFR)” е предложена
цена 3,50 лв., при заплащане към настоящия момент на 2, 65 лв. за изследването „креатинин” от НЗОК.

Една от предложените промени, а именно – промяната в Приложение № 3 към чл. 1 на Наредба № 9 от 2019 г., „Дентална извънболнична медицинска помощ” за отпадане на дейностите, свързани с лечение на кариес чрез обтурация с амалгама, произтича от европейското право. Въведена е забрана за производство и износ на дентална амалгама в целия ЕС, считано от 1 януари 2025 г. Разпоредбата допълва забраната за използване на дентална
амалгама в Съюза.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X