Съвременните тенденции в подготовката на кадри за селското стопанство в областта на животновъдството и растениевъдството бяха обсъдени на редовното заседание на Съвместната българо-румънска земеделска работна група, което този път се проведе в силистренското село Средище. Заседанието беше водено от заместник областния управител на Русе Георги Георгиев и заместник-председателя на Окръжния съвет в Гюргево Георги Добре.
Инициативата се проведе в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Йонков Вапцаров“, което е едно от най-модерните училища в тази сфера. По думите на Георгиев разглежданата тема е била действително актуална, защото света, в който живеем става все по-свързан, а предизвикателствата пред хранителната индустрия и природата нарастват.
„Доброто образование и подготовка на кадрите в сферата на животновъдството и растениевъдството имат ключово значение за справяне с климатичните предизвикателства, производството на качествени храни и запазването на баланса между човека и природата“, допълни заместник областният управител.
Според него процесът на глобализация ни налага необходимостта от развитие на модерно земеделие, което да е базирано на интелигентни инвестиции и трансфер на технологии.
„Радостен съм, че тук в Професионалната гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ виждам точно това. Убеден съм, че правилният път на развитие е именно този – на засилено практическо обучение, започващо още в училище. Поздравление за реализираните мащабни проекти. Използвайки повода, бих искал да изразя мнението си, че партньорството ни с Румъния е от първостепенно значение за развитието на иновации във всички форми на земеделието. Уверявам Ви, че заедно с областния управител Драгомир Драганов ще продължим да правим всичко възможно за разширяване на партньорство с институциите и бизнеса от Румъния, защото през годините доказахме, че можем да разчитаме едни на други“, каза още Георгиев.
Той благодари на изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева за отличната организация на събитието. В заседанието участваха и двамата областни управители – на Русе и Силистра съответно Драгомир Драганов и Илиян Великов.
Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Йонков Вапцаров“ е основана през 1959 година, като в момента училището работи активно с местния земеделски бизнес. Това осигурява възможност за провеждане на практически обучения и придобиване на актуални знания и умения от страна на учениците, свързани с новите високотехнологични машини. Освен това те се възползват и от възможността за практика на реални работни места.
Гимназията има сключени договори с 32 фирми от региона, като в момента в нея се обучават около 250 ученици по шест професии и специалности. Сред тях са фермер, техник на транспортна техника и растениевъд. Училището разполага и с модерна земеделска техника, като през миналата година по Националния план за възстановяване и устойчивост е започнало изграждането на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение.
Стойността на проекта е близо 3.5 милиона лева, като основната цел е обновяване на образователната среда и осигуряване на модерна и високотехнологична база, както и стимулиране на предприемаческия потенциал на обучаващите се. В рамките на проекта ще се ремонтират 10 учебни помещения в 4 сгради. Също така ще се изградят и свръх модерни лаборатории по растениевъдство, агротехнологии и анализ на зърното. Ще се закупи и ново оборудване за работилниците по трактори и автомобили, както и за диагностика и управление на пътно-строителна техника.
Сред гостите на събитието бяха директорите на Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ Анета Карагьозова и Областна дирекция „Земеделие“ – Русе Владимир Тедески, експерти от Националната служба за съвети в земеделието, а също и редица експерти от Румъния.