Етнографът Десислава Тихолова от Регионален исторически музей – Русе ще вземе участие за втори пореден път в конференцията на Асоциация за славистични, източноевропейски и евразийски проучвания. Научният форум се провежда в град Бостън, Съединени американски щати, в периода от 21 до 24 ноември 2024 година.
В центъра на презентацията на Тихолова е феноменът “Тренч арт” (окопно изкуство), който наскоро бе представен в експозицията “Разкази от окопите. Българският Тренч арт” в Музея на градското всекидневие (Къща на Калиопа). Това специфично творчество включва предмети, създадени от войници, военнопленници и цивилни по време на военни конфликти или в периодите непосредствено след тях.
Експозицията представя разнообразни предмети, превърнати в произведения на изкуството – вази, изработени от снаряди, миниатюрни войнишки чашки върху столчета, свещници, пепелници и пособия за писане. Тези артефакти не са просто декоративни предмети – те са свързани с благотворителността и съхраняването на паметта, като средствата от тях са били насочвани към фондове за подпомагане на вдовици и сираци, както и за издигане на паметници на загинали бойни другари.
Особен акцент в презентацията е поставен върху предисторията на българския Тренч арт, който води началото си от творчеството на революционерите в затворите на Османската империя след Априлското и Илинденско-Преображенското въстание. Колекцията продължава да се обогатява, като наскоро музеят е получил нов ценен експонат – портмоне от мъниста с изображение на птици, имена и датировка от 1916 година.