На 10 юли 2024 г. водещите новини в България са, че Ахмед Доган е поискал оставката на Делян Пеевски като лидер на ДПС, а Софийският градски съд е заличил Корнелия Нинова като председател на БСП и е вписал Атанас Зафиров. Едно друго съдебно решение обаче остава на сянка в горещото политическо лято. Не е толкова любопитно за публиката, пише “24 часа”.
Подсъдимите са двама непълнолетни, защото третият е загинал. Извършили са три грабежа. Отмъкнали са от жертвите си 200 лв. Спорове по делото няма – двамата подсъдими сключват споразумения и признават вината си. Получават по 5 месеца затвор. Интересното е, че съдът признава вината и на трети човек – застреляния година по-рано при опит да избяга от полицията Светльо Младенов. Тогава започна и разследване срещу униформения Димитър Петров, който се опита да го спре.
Само 4 месеца по-късно полицай Петров е отстранен от МВР, защото прокуратурата го обвинява за умишлено убийство на грабителя от кв. “Ботунец” Светльо Младенов. 18-годишният младеж вече има дебело криминално досие, а ако беше жив, щеше да получи и първата си присъда за грабежи, както и останалите.
Обвинението на полицая Димитър Петров е най-тежкото в Наказателния кодекс. Грози го доживотен затвор. Тогава идва и втори удар по Петров. Той е от дисциплинарната комисия в МВР, която разследва стрелбата. Членовете на комисията предлагат Петров да бъде уволнен.
Историята завършва трагично както за грабителя, така и за човека в униформа, който го преследва преди година и половина. На 17 ноември вечерта, дни след призовката от прокуратурата, Димитър Петров облича новата си униформа, излиза от вкъщи, избира си трафопост на околовръстното шосе и слага примка около врата си.
Историята можеше да има друго развитие, ако Петров не беше в екипа, който се е отзовал на сигнал за серия от грабежи около най-големия мол в София – “Парадайс”.
Група маскирани напада млади момичета и момчета, предимно вечерта и в ранните часове на сутринта.
Единствената среща между полицай и бандит става в нощта срещу 18 септември 2023 г.. Около 2 ч призори в 4-о районно управление се получава сигнал за грабеж на момиче на 20 г. “Бяха четирима маскирани. Усетих удар по главата, казаха ми, че имат пистолет”, обясни по-късно момичето пред “24 часа”. Добави, че опитали да я душат с кабела на слушалките й, а накрая взели раницата й, както и 20 лв. От споразумението, с което приятелите на Светльо – Георги и Траян, признават вината си, става ясно, че точно това е един от грабежите, за който са осъдени. В решението на съда пише да се върне раницата на момичето.
Два часа по-късно четиримата (един остава неизвестен и до днес – б.а.) видели на бул. “Черни връх” младеж да чака първия автобус. Наобиколили го, а 17-годишният тогава Траян почукал леко с металната палка по корема му и я насочил към краката му. Казал му: “Това е обир, вади всичко от джобовете!”, и замахнал с втора палка. Георги бръкнал в левия джоб на панталоните на мъжа, откъдето извадил портфейла му и взел от него 55 лв.
Докато полицията търсела бандитите, се получил сигнал от охраната на бизнес център, че маскирани прескачат оградата и носят багаж. Точно тогава Петров и негова колежка са близо и започват да бягат след тях. Заловили Георги, а Траян, Светльо и четвъртият младеж се качили в автобуса за кв. “Ботунец”. Видели полицаите, изплашили се и скочили от рейса. Гонитбата продължила 400 метра. Докато полицай Петров гонил Младенов, паднал служебният му пистолет. Предупредил го, че ще стреля, но Светльо продължил да бяга. В един момент 18-годишният криминално проявен младеж посегнал към раницата си. Петров вече е знаел, че нападателите имат пистолет, защото ограбеното момиче е споделило това в сигнала си. Тогава униформеният клекнал, прицелил се и от около 100 метра стрелял по Младенов, като се целил в краката му. Младежът паднал на земята. Разстоянието било изчислено от гилзите до първите капки кръв. Петров след това опитал да помогне на Младенов, но той починал в линейката на път за болницата.
Стрелбата била заснета от камера. Именно на нея се видяло как полицаят, многократно награждаван за работата си, се навежда и се прицелва. Експертиза показала, че няма рикошет, което било и сред причините следователят, водил разследването, да поиска обвинение за умишлено убийство.
Докато разследването се водеше, Петров продължаваше да ходи на работа. В периода до самоубийството му се наложило да изтрие онлайн живота си, разказа приятелката му Виктория Бисерова във фейсбук. От полицията казват, че му е бил осигурен и психолог в трудната ситуация.
След самоубийството от МВР не са коментирали официално случая, но направиха бдение със свещи, на което присъства и министър Атанас Илков. За полицай Петров си спомниха, но в лично качество, много негови колеги. Един от тях е Антон Златанов, който му е бил началник в 4-о районно преди години, а сега е директор на Гранична полиция.
“Наистина ли тази отчаяна безпомощност не трогна никого извън нашата гилдия и дори не влезе в новините на телевизиите? Да, явно толкова струва животът на един полицай! Не ви ли интересува защо и как един млад човек и полицай стига до това тежко решение? А колко други тежки решения за секунди трябва да взима всеки ден!!! Е, да, но миналата година всички отделиха седмици наред, за да го охулят и обвиняват! Светъл да е пътят ти, момче! Въпреки всичко ти не беше сам” , написа Златанов във фейсбук.
Една година и два месеца с теб се криехме като подгонени! Криехме лицата си, не споделяхме снимки с приятели, криехме щастливите и тъжните си моменти, за да не ни изтипосат във всички медии. Не искахме да четем заглавия “Ето, вижте как изглежда полицаят, застрелял момче…”, за да не се притесняваме да излезем да си купим хляб, без някой да ни посочи с пръст и да каже – “Ето ги! Това са те!”. Спряхме да пускаме телевизора и да четем новини, за да не слушаме упреците на разни знайни и незнайни специалисти! Но стига вече!
Ето, вижте! Вижте какъв човек се жертва заради вас! Рядко се среща толкова отдаден служител (повярвайте ми, знам какво говоря)! Който е работил с него, знае! Знае, че винаги ходеше с аптечка на кръста си, която сам е закупил с мижавата си заплата, за да може да помага на всеки изпаднал в нужда, защото линейките често закъсняват! Който го познава, знае, че не е подминал гладно животно на пътя! Знае, че той обичаше професията си и даваше всичко от себе си, за да изпълнява служебните си задължения по най-добрия начин! Който го познава, знае колко е услужлив и никога не отказва помощ! Който го познава, знае колко много обича децата и как се прави на маймуна само за да ги развесели!
А който не го познава… много е загубил! Всички загубихте човек, който защитаваше другите с цената на собствения си живот! Той правеше скапаните ви софийски улици, които дори не можете да асфалтирате, по-спокойни! А вие го посочихте с пръст, защото си свърши работата!
Е…Вече няма нужда да го крия и да го защитавам от този несправедлив свят! Гордо мога да покажа усмивката му! Вижте я! Вече я няма…”, написа Бисерова във Фейсбук.